Hi all,
Hopelijk kunnen jullie ook van het zalige weer genieten :)
Een vraag. Ik zou graag de rails op mijn moduleke gaan leggen maar ik heb een vraag ivm de Peco Electrofrog wissels.
Onderaan zitten enkele draadbruggen die voor het contact zorgen. Alsook aan het puntstuk zit reeds een draadje gesoldeerd.
Momenteel heb ik nog geen MultiMaus set en rij ik nog analoog. Moet ik dan iets speciaals doen met de rails zodat ik ze na het aanschaffen van een digiset ook nog kan gebruiken zonder problemen?
Het draadje voor het puntstuk dient om dit te polariseren wanneer de wissel omgaat. Dat snap ik wel en dat mag dan ook zo blijven. Maar wat moet er gebeuren met de draadbrugjes?
Ik zou niet graag willen tegenkomen dat wanneer ik de digitale set heb ik de wissels terug moet uitbreken omdat één of ander draadbrugje er niet mag zitten :-\
Iets anders, hoe groot moet het gat zijn om de draadstang door te steken om de wissels automatisch te kunnen omleggen via een servo of conrad motor?
Mijn rails liggen op een 18mm multiplex met daar op een stuk isolatie van 2cm en dan nog eens 2mm kurk. Dus de doorgang naar de onderkant toe zal toch een dikke 4cm zijn.
Best ook het veertje verwijderen veronderstel ik, om het klak-klak geluid te vermijden?
Indien nodig post ik deze avond wel een foto :)
Stieven
Steven,
http://www.peco-uk.com/imageselector/Files/Instruction%20sheets/Code%2075%20Concrete%20Sleeper%20Eng.pdf
http://www.wiringfordcc.com/switches_peco.htm
Thx argilla,
De PECO manual zat bij mijn wissels bij. Is de eerste keer dat ik een elektrofrog wissel gebruik dus wou hier even wat extra info vragen maar eigenlijk wijst het wel zichzelf uit (na 2x lezen :))
Enige tips ivm de grootte van het gat om de wissel omlegging te kunnen uitvoeren met onderaandrijving. En dus ook best het veertje verwijderen?
Thx,
Stieven
Citaat van: Stieven76 op 17 juli 2013, 23:54:10 PM
Thx argilla,
De PECO manual zat bij mijn wissels bij. Is de eerste keer dat ik een elektrofrog wissel gebruik dus wou hier even wat extra info vragen maar eigenlijk wijst het wel zichzelf uit (na 2x lezen
Enige tips ivm de grootte van het gat om de wissel omlegging te kunnen uitvoeren met onderaandrijving. En dus ook best het veertje verwijderen?
Thx,
Stieven
En dus ook best het veertje verwijderen?
Als je de wissels omlegd door middel van een motor aandrijving best wel verwijderen. Heb ik bij mijn wissels overal gedaan.
Die veertjes zijn alleen maar goed bij handmatige bediening om de tongen van de wissel tegen de rails te houden en vast te leggen.
Is toch wel een beetje afhankelijk van het soort aandrijving dat je gebruikt M-L ??? Ding moet wel de tong op z'n plek blijven houden..
Citaat van: milocomarty op 18 juli 2013, 09:37:03 AM
Is toch wel een beetje afhankelijk van het soort aandrijving dat je gebruikt M-L ??? Ding moet wel de tong op z'n plek blijven houden..
Tja, hier ben ik dus nog niet uit. Op mijn moduleke liggen maar 3 wissels en heb nog geen idee welke wisselaandrijving ik zou gebruiken. Het liefst wel motor of servo aandrijving.
Conrad, Hoffmann of servo's? Mijn voorkeur gaat precies wel uit naar die Hoffmann's. Toch al veel goede commentaar over gelezen en blijkbaar niet te duur al heb ik nog nergens een prijs gezien :-\
Peco: eventueel verwijderen van de (inderdaad lelijke) veertjes:
Dit werd elders op 't forum reeds behandeld (zoek, zoek...): het slopen van het veersysteem kan soms problemen veroorzaken.
Als de ondervloeraandrijving een andere, afwijkende "weg" heeft dan de wisseltong, sluit deze tong niet meer netjes aan tegen de rails.
Zelfs met het eigen Peco- (onderaan-te-monteren) tussenelementje PL kan het fout gaan, leert de ervaring.. (o.a. op baantje "OlieFant" )
Met "weg" bedoel ik hier de afstand van de wisseltong van links naar rechts en omgekeerd....... .
Middaggroeten, Herwig
Citaat van: milocomarty op 18 juli 2013, 09:37:03 AM
Is toch wel een beetje afhankelijk van het soort aandrijving dat je gebruikt M-L ??? Ding moet wel de tong op z'n plek blijven houden..
kan wel maar de handleiding en de firma's die motor wissel aandrijving maken zetten duidelijk verwijderen van de veertjes ;)
Citaat van: Herwig op 18 juli 2013, 13:51:34 PM
Peco: eventueel verwijderen van de (inderdaad lelijke) veertjes:
Dit werd elders op 't forum reeds behandeld (zoek, zoek...): het slopen van het veersysteem kan soms problemen veroorzaken.
Als de ondervloeraandrijving een andere, afwijkende "weg" heeft dan de wisseltong, sluit deze tong niet meer netjes aan tegen de rails.
Zelfs met het eigen Peco- (onderaan-te-monteren) tussenelementje PL kan het fout gaan, leert de ervaring.. (o.a. op baantje "OlieFant" )
Met "weg" bedoel ik hier de afstand van de wisseltong van links naar rechts en omgekeerd....... .
Middaggroeten, Herwig
gebruik al jaren Peco wissels zowel H0 als On30 en O ( de laatste twee voor diorama's) zowel bovengronds als verborgen opstelsporen in H0.
Zulke problemen zoals aangehaald nog nooit tegen gekomen ! Al de wissels zijn motor aangedreven met SwitchMasters. Die duwen en houden de wisseltongen tegen de rails. Prachtig materiaal en slow switching van de wissel tongen.
Daarom zijn de wissels van Peco zo goed !
Aangepaste Peco's: (zie hierboven reactie # 6):
Peco Electrofrog Z.V. (*) (live frog) + Peco Adapter Base PL 12 (onderzijde baan) + Peco Turnout Motor (electr.-magneet).
(*): Zonder veer = door modelbouwer gedemonteerd veersysteem.
Deze betaalbare Peco-combinatie lijkt op 't eerste gezicht interessant voor budgetgevoelige beginners, met beperkte ervaring. Maar zo gebruikt, dus zonder enige verbeteringen/aanpassingen, werkt zo'n aangepaste Peco-wissel NIET (meer) naar behoren.
Alhoewel Peco-zelf hun PL 12-adapter aanbeveelt bij veerloze wissels: "PL 12 for types of turnouts without self locking tie bar" .
Maar niet bij een "verknoeide" (met gesloopte veer) Peco-wissel, dus.
(andere dan Peco-magneten als aandrijving: handmatige kabeltjes, geheugendraad, electromotortjes, e.a.: ander verhaal voor meer gevorderde modelbouwers....)
Groeten, Herwig.
gewoon pl10we eronder en polarisatie bij life frog en weg ermee. Hoef je echt niet aan te foefelen.
ik ben geen specialist, maar ik zou die veertjes niet zomaar weglaten.
Heb het met schade en schande ook zelf ondervonden op mijn tweede schaduwstation in Märklin M rails. Ik dacht "bij de uitgaande wissels haal ik ze er uit want daar hebben ze weinig nut, mijn treinen zullen die wissels wel open rijden".
NIks was minder waar, nar het verwijderen van de veertjes krijgen de wisseltongen een eigen leven en blijven soms haperen tussen de 2 posities in. Als je daar dan net met een sleper over gaat, heb je 3 dingen :
1° vonkjes
2° kortsluiting
3° alles stil op de baan
Die dingen zitten er met een reden
Dani, het gaat hier over Peco wissels. Die zijn voor het 2-rail systeem.
De veertjes zitten er in om de tongen stevig tegen de spoorstaaf te drukken. Dat is om hem mechanisch goed op zijn plaats te houden, maar ook voor de elektrische voeding naar het puntstuk. Maar als je er een geschikte motoraandrijving onder zet zijn die veertjes niet nodig, want de aandrijving zorgt er dan zelf voor dat de tong stevig wordt aangedrukt.
Het is dan zelfs aan te bevelen om de veertjes er uit te halen, als je ze laat zitten snapt het wissel nl. plotseling om zodra het veertje over zijn dood punt komt. En dan verknoei je het effect van het langzaam omgaan.
Als je het veertje wil laten zitten kun je, indien gewenst, de veerspanning verlagen door het 'doosje' waar het in zit iets naar achteren te schuiven.
Een wissel met gepolariseerd puntstuk (electrofrog bij Peco) kun je niet open rijden. Er ontstaat dan kortsluiting zodra je trein op het puntstuk komt.
De situatie is dus niet vergelijkbaar met Märklin.
ok, ik snap je punt ivm de wisselaandrijving en ik ken zeker het verschil tussen 2-rail en 3-rail. Maar toch zou 'k het nog laten zitten.
never mind, misschien ben ik inderdaad maar een idioot.
@ Stieven,
Peco:
Kan verwarring veroorzaken: de uitdrukking "Peco Turnout Motor" in [Reactie # 9] is GééN motoraandrijving, maar een simpele electro-magneet, die de wisseltongen NIET aanduwt.
De "motoraandrijving" in [Reactie # 12] is een .....electromotortje... , die de wisseltongen kan aanduwen.
Avondgroeten, Herwig.
Citaat van: Herwig op 19 juli 2013, 23:16:58 PM
de uitdrukking "Peco Turnout Motor" in [Reactie # 9] is GééN motoraandrijving, maar een simpele electro-magneet, die de wisseltongen NIET aanduwt.
Dit is volgens mij een taalkundige kwestie. Bij een motor denken we meestal aan een ding met een draaiende as. Maar de algemene betekenis van het woord motor is beweger, dus een ding dat iets in beweging zet. En in die zin is een magneetspoel ook een motor.
Als je de rest mee had geciteerd, had je Herwigs bedoeling beter begrepen:
Je had het zelf over het weglaten van het veertje bij een "geschikte motoraandrijving" - die de tongen zelf aandrukt.
Herwig merkt terecht op dat een "Peco turnout motor" - met magneetspoelen dus - de tongen niet aandrukt.
Die taalverwarring wou hij voorkomen.
Bedankt voor jullie reacties.
Ik had van de week een mailtje gestuurd naar Hoffmann en dit is hun reply.
CiteerYou can buy the Switchmotor in our shop www.aspenmodel.com
Price per piece is 13,80 Euro + postage
By Peco turnouts you have to remove the spring.
By the way if you would like to buy one Switchmotor for testing we can send it for 10,00 Euro postage but you have to inform us by mail than we will send an invoice for advance payment otherwise if you like to by more than
Use the Shop standard postage to Belgium is 17,00 Euro.
Als je de Hoffmann aandrijving gebruikt moet je dus wel degelijk het veertje verwijderen :) Ze zijn wel de helft duurder dan de Conrads en vraag me nu alleen af welke ik het best zou nemen.
De Hoffmans zijn zeker meer degelijk, en schakelen stiller en trager.
Nog een stap beter in dezelfde categorie: Turtoise.
Persoonlijk gebruik ik liever servo's...
Ik heb hier ook zo'n electrofrog van Peco (Spoor Nul) en had die nog niet zo goed bekeken. Ook nog niet gebruikt wegens geen tijd.
De elektrische aansluiting lijkt toch verschillend van de 'gelijkstroom' rails die ik vroeger kende. Toen was het aan elkaar koppelen en wegwezen.
Bij deze soort moet je blijkbaar goed opletten waar je isolatielassen plaatst alsook 'aftakkingen' apart doorverbinden met de hoofdlijn. (of via de ringleiding natuurlijk).
Qua wissels omleggen toch even een servo-tje genomen en dan is het verwijderen van het veertje best wel noodzakelijk. Anders duwt de servo de wissel om en op het
klikmoment van het veertje, schiet hij zowat door. (Sterke Servo van Heli gebruikt met RC ontvanger en Zender)
Alles hangt af van de dikte van je staaldraad waar je vanuit je servo of motor mee omzet.
Dun staaldraadje, en het doorschiet-effect van het veertje in je wissel zal groter zijn.
Maar anderzijds: als je die lelijke veermechaniek niet nodig hebt en in zijn geheel kan verwijderen ...
Citaat van: Paulogic op 21 juli 2013, 09:38:50 AM
Bij deze soort moet je blijkbaar goed opletten waar je isolatielassen plaatst alsook 'aftakkingen' apart doorverbinden met de hoofdlijn. (of via de ringleiding natuurlijk).
Je moet inderdaad de 2 korte rails na het puntstuk isoleren omdat hier de polariteit van veranderd tijdens het omschakelen. Nu heb ik natuurlijk geen isolatie raillassen >:(
Nu ben ik toch ook weer aan het twijfelen om niet ineens voor servo's te gaan die gewoon handmatig kunnen geschakeld worden, dus nog niet digitaal. Ik heb toch nog geen digitale set. Is een simpele servo sturing gemakkelijk zelf te maken? Echt elektronica kennis heb ik niet, wel ken ik de basic componenten zoals led, diode, condensator, weerstand..
Eigenlijk belachelijk dat ik hier zo zit te twijfelen want ik heb maar 3 wissels op mijn module liggen, maar toch.
Nog een vraag; als ik een gat van 10mm voorzie onder de wisseltongen voor de staaldraad, heeft dit dan bewegingsruimte genoeg om de wissel te kunnen omleggen?
mss de esu switchpilot servo 51802 ? Dan zit je goed voor de toekomst.
Stieven, 10 mm is meer dan voldoende. 7 mm lukt ook.
Citaat van: bellejt op 21 juli 2013, 17:06:12 PM
mss de esu switchpilot servo 51802 ? Dan zit je goed voor de toekomst.
Als ik goed gezien heb zit hier geen puntstukpolarisatie op en heb je dus ook de SwitchPilot Extension module nodig.
Hier het volledige pakket: http://www.decodershop.com/Webwinkel-Product-1320036/Servopakket.html (http://www.decodershop.com/Webwinkel-Product-1320036/Servopakket.html)
Het is een optie maar indien mogelijk zoek ik toch iets budget vriendelijker ;)
Citaat van: GVL op 21 juli 2013, 18:05:56 PM
Stieven, 10 mm is meer dan voldoende. 7 mm lukt ook.
Zal dan een gat van 8mm voorzien, dat zal dan wel goed zijn neem ik aan. :)
Stieven
dat is dan wel met 4 dure servo's erbij.Reken op 60 euro in totaal voor de modules.De servo's kies je zelf.Als je puntstukpolarisatie nodig hebt ben je mss beter af met iets zoals de hofmann aandrijvingen.Die kan je makkelijk via een drukknop aansturen en later er gewoon een decoder voorzetten.
P E C O ' s met verwijderd veermechanisme + Peco- PL12-adapter:
ga naar: "Ooit zal 't klaar zijn" : "Imititie raillassen" & verfraaide Peco-wissels: o.a. reacties #75, #78, #92, #93: ombouw & test van de Peco-wissels en de aangepaste PL12 (reacties van deze week...)
~H..
Hier al eens gekeken (http://rosoft.biedmeer.nl/Webwinkel-Product-3939555/ServoSwitch-met-Servo.html),uitstekend geschikt voor de peco wissels inclusief de puntstuk polarisatie, helemaal kant en klaar, em bovenal zeer gunstig in prijs.
Mvg
Wim.