Nieuws:

Modelspoormagazine, 100% modelspoor

Hoofdmenu

Mini spoorbaan wedstrijd

Gestart door mahtoska1, 15 juni 2007, 20:26:14 PM

mahtoska1

Hallo Zetters,

Heeft er al iemand ingeschreven voor mini spoorbaan wedstrijd van MSM in schaal Z?

Ik heb deze week een bevestiging gekregen dat ik ingeschreven ben. Ik ga mee doen met een mini baan in spoor Z.

Een ideale gelegenheid om te laten zien wat er mogelijk is in Z-et.

Veel Z-et plezier,
Pieter

Havoc

Neen ik heb me niet ingeschreven, maar zeker en vast succes gewenst. Benieuwd wat het gaat worden. Dat zal dan de eerste Z baan in Mechelen worden zeker?
Met vakantie voor onbepaalde duur.

Gerolf

Ik vermoed dat "depovero" ook in Z meedoet. Ik weet dat hij ingeschreven is, en een verwoed Zetter is.
Groeten uit "Marche-en-Bières"   ** Modelspoor is plezant **   TPIII-H0-DC-Zelfbouw

Roderik

Ik werk met z sporen maar de schaal wordt N... Da's toch al half in de goede richting.[:I]
Ik heb nog een extra vraag daarbij: Is Marklin de enige fabrikant van afgewerkte Z-schaal rails en vooral wissels? Op het internet vind je verscheidene fabrikanten maar daar moet je zelf alle wissels bouwen [xx(] en da's een beetje te veel van 't goei...
Always be modelling!

Havoc

Voor sporen is er nog Peco maar die hebben geen wissels. Microtrains heeft nu ook wissels, maar die hebben reeds een bedding: http://www.spoor-z.nl/index_bestanden/Page638.htm Ook enkel handwissels voorlopig. En ik dacht dat er ook nog een heel duur mooi merk was, maar ik vind het niet terug.
Met vakantie voor onbepaalde duur.

depovero

Dag de zetters,

Er zullen dus twee Mini-Z-banen op weg zijn naar Mechelen, Gerolf had goed gelezen, geluisterd, anyway, hij is op de hoogte.

Andere spoormakers dan M?rklin, ja hoor, geef mij de tijd om de links terug te vinden.

Denis

Gevonden, kijk onder de rubriek 'Links' op pagina 4, daar vind je veel links voor Z, waartussen ??n voor wissels.
Onder rubriek 'havoc's links' zal je nog sporen kunnen opsporen (huizen ook, trouwens) --> zie onder 'Links' p. 5
Zien kijken en dromen
Oh zo klein en fijn
Voor Z moet je er zijn

mahtoska1

kijk ook eens op http://www.zettzeit.ch/zlinks.html voor Z fabrikanten

Veel Z-et plezier,
Pieter

mahtoska1

Even het stof afblazen.

Dit draadje gaat over de minibaantjes wedstrijd dat MSM organiseerde in 2008. Ik heb toen meegedaan met een Z baantje "Kapel in den Bos", waarmee ik de 5de plaatst gehaald. Dat was tevens ook de motivatie om andere tentoonstellingsbanen te bouwen.

Onlangs zag ik toch wel enkele oude banen op de MTD tentoonstelling van 19 en 20 oktober 2024 staan. Deze banen waren nog steeds de moeite waard om te bekijken met alle details.

Aangezien ik aan het zoeken was om enkele nieuwe technieken te leren of technieken te optimaliseren, had ik al een tijdje het idee om een klein baantje te maken om dit alles te testen. Maar waarom zou ik iets nieuws uitvinden, als ik een baantje staan heb.

Na 16 jaar, heb ik besloten om het baantje op te waarderen en tevens te gebruiken als test baan. In MSM 34 staat een reportage over deze Z baan.

Hier enkele foto's van de huidige toestand van het baantje:







mahtoska1

Intussen is het denkwerk begonnen en is er een lijstje gemaakt van wat er dient te gebeuren.
Aangezien ik dit project ook wil gebruiken om wat te testen en experimenteren ben ik alvast begonnen met de stroomdetectie.
Ik heb een eenvoudig schema gevonden: Stroom detectie

Dit heb ik gebouwd op een breadboard.
Dit blijkt te werken als ik dit test met een weerstand van 1kOhm. Deze detectie werkt in 1 richting. Aangezien ik enkelsporig zal rijden in beide richtingen, dien ik dus een detectie per richting en per detectie sectie te maken. Of zie ik dat verkeerd.

Het voordeel is natuurlijk dat ik door deze detectie de rijrichting kan detecteren.

Ik heb over het schema wel een vraag. Er zijn 2 ontstoor condensatoren toegevoegd van 10nF. Ik heb deze echter niet in huis. Zou 22nF ook werken? Of zou dit ook werken zonder ontstoor condensators? Het baantje is slechts 80cm X 80cm groot. De draden zijn dus relatief kort.



mahtoska1

De tijd vliegt.

Wat is er intussen gebeurd.

Het Belgische sein is gesloopt. Dit zal ik opnieuw maken.


Ik had ooit een kleine sectie in het spoor gemaakt om een stroomdetectie aan te sluiten. Deze gaf echter problemen omdat het spoor niet meer stabiel was. Lokomotieven stoppen daar altijd wegens slecht contact. Dit spoor heb ik er intussen uigehaald. Je kan ook zien waar het sein stond. Hier komt dus een nieuw sein.


Het spoor aan de achterzijde is ook gesneuveld. Bedoeling is dat er hier een 2 sporig schaduwstation komt.

mahtoska1

Nadat de oude sporen en constructie wegenomen waren, was het tijd om de grondplaat uit te breiden. Hiervoor heb ik 3 latten op de oude grondplaat gekleeft en langs onder vastgeschroefd. Om dit zo stevig mogelijk te maken, heb ik ook onder de oude grondplaat 3 extra latten gelijmd en vastgeschroefd aan de bestaande struktuur. (Dit is niet zichtbaar op de foto).



Het volgende was om een plaat van een restje berken multiplex tegen deze latten te kleven en ook vast te schroeven aan de 3 toegevoegde latten. Dit wordt dan de plaat waar het nieuwe schaduwstation komt. Door deze methode de gebruiken laag de bovenkant van de nieuwe plaat op dezelfde hooget als de bovenkant van de oude plaat.



Na het uittekenen van het traject met de hulp van een schabloon, konden de steunen voor het schaduwstation gekleeft en geschroefd worden. Om de schroeven langs de onderkant in de steunen te draaien, had ik op voorhand enkele hulpboringen gemaakt.



mahtoska1

Het schabloon om het traject uit te tekenen, kan nu ook gebruikt worden als plaat om de sporen op te leggen. De steunen onder schaduw station zijn exact 80mm hoog. Dit was ook de hoogte van de steuntjes onder het oude traject.



Intussen ook eens snel de sporen gelegd om te zien of alles past.



De volgende stap is nu bepalen waar de onderbrekeningen dienen te komen om het baantje op te delen in secties.

Jappy

Leuk om te zien dat dit baantje nog bestaat! Had recent het artikel in MSM van jaren terug nog gelezen. Mooi dat er een update komt!  :)
Schaal H0, vooral schaal N. Liefhebber van stoom, diesel en alles wat obscuur en moeilijk te verkrijgen is...

Stoker bij de Miljoenenlijn

mahtoska1

Intussen is er weer het een en ander gebeurd. De sporen zijn een eerste maal gelegd om te kijken of alles past.



Daarnaar zijn de stopsecties bepaald in het 2 sporige schaduwstation. Ook de secties met stroom detectie zijn dan bepaald. De nodige onderbrekingen in de sporen zijn dan gemaakt. Hiervoor heb ik 3 methodes gebruikt:

Een eerste methode was om deze te slijpen met een Dremel in het spoor. Hiervoor is wel een vast hand nodig. Ik heb soms tot 3 maal toe
herbegonnen met telkens het verlies van een stuk spoor dat ik diende te vervangen.

Een tweede methode was de rail isolatie stukjes (plastic) in de plaats van de metalen spoor verbindingen gebruiken.

Een derde methode was om de standaard onderbrekingssporen van Märklin te gebruiken. Dit was vooral goed in het schaduwstation gedeelte waar dit uit het zicht ligt.


De kabels werden onder de sporen gesoldeerd. Dit is een beproefde methode die ik reeds op meerdere modelbannen gebruikt heb. Het voordeel is dat deze volledig kunnen verstopt worden met de belasting van de sporen.



De sporen zijn uiteindelijk vast gelijmd met boekbinderslijm.



Uiteraard werd ook grondig getest of de sporen goed lagen met diverse locomotieven. Hiervoor werden alle draden aan 1 rijregelaar aangesloten.



Intussen heb ik ook een bedieningspaneeltje gemaakt. Het is in een oud doosje dat ik van de baan gesloopt had. Je kan het zien op een van de vorige bijdrages in dit draadje. Het visualiseert uiteraard het sporen plan met de nodige knoppen om de wissels aan te sturen, 1 knop per spoor om te wisselen tussen stoppen en doorrijden. De standen van de wissels worden met blauwe LED's aangeduid. Op de 2 sporen zijn er een rode en groene LED. Rood is stoppen, groen is doorrijden.







En met alle draadjes.



De electronica componenten zijn ook geplaatst achter de baan. Alles zal aangestuurd worden met een ESP32 microcontroller. Er is een circuit met acht relais verbonden aan een poortreplicator die op zijn beurt met I2C wordt aangestuurd. De LED's van het bediningspaneel wordt met een tweede poort replicator aangestuurd. Er zijn verder nog 4 stroom detecties en een circuit met 2 relais om de stop secties aan sturen. Voor alles is tevens een houder gemaakt van architecten karton.






Zo, dat was het voor deze keer. Hopelijk hebben jullie er iets aan.

Het volgende is het programmeren van de ESP32. Intussen kunnen de 2 wissels bedient worden.