Nieuws:

Nu in MSM 272 TEST: Märklin reeks 17 | L.S.Models 2707 Certus | Piko NS 7501 | P.I.R.A.T.A. NS-nachttrein

Hoofdmenu

spoorlift

Gestart door joble, 26 april 2010, 21:15:32 PM

joble



Hallo,

Ondertussen ben ik begonnen aan de bouw van de lift waarover ik sprak in urlhttp://www.modelspoormagazine.be/newforum/topic.asp?TOPIC_ID=9944/url. Het concept van het schaduwstation is totaal anders, daarom start ik maar een nieuw topic. Het schaduwstation zal bestaan uit verschillende niveaus met sporen en geen wissels.

Na een tijd zagen en frezen is het platform en het mechanisme met de glij- en aandrijfstangen bijna klaar. Binnenkort zal ik hier wel eens wat foto?s plaatsen en, als het ook nog eens echt blijkt te werken, een filmpje.

Het liftplatform is 1,8m lang, wat betekent dat de maximale (H0) lengte van de trein niet groot kan zijn, maar dat is gezien het thema van mijn baan is dit geen probleem.

Er zijn een 6-tal verdiepingen (inclusief het zichtbaar niveau). Op elke verdieping is er links en rechts van de lift een schaduwspoor, 10 in totaal dus met een aantal verschillende lengtes.

Een nadeel van dit liftsysteem is dat de tijd die nodig is om een trein uit het schaduwstation te halen afhangt van welk niveau de trein moet komen. En dat er ook maar ??n trein tegelijk behandeld kan worden, terwijl een traditionele klimspiraal meestal 2 sporig is.

En nu komt mijn vraag?

Wat vinden jullie een acceptabele wachttijd om een trein weg te brengen of op te halen uit het schaduwstation?  Met de keuzes qua aandrijving van de lift die ik nu gemaakt heb, zou dit tussen de 1 en 2 minuten duren, afhankelijk van het niveau. Deze tijd is inclusief aanloop- en afremtijden en 30 seconden nodig om de trein op de lift te rijden.

Dit betekent dat als een trein een tunnel inrijdt, het tussen de 2 en 4 minuten duurt vooraleer er een andere op het toneel kan komen.
Is dit acceptabel? Als absolute modelspoorbeginner heb ik hier totaal geen voeling mee.

Indien niet, dacht ik aan 2 oplossingen:
?   Het spoor op de lift opdelen in 2 secties, waardoor het (in beperkte mate) mogelijk is om 2 kortere treinen op de lift te zetten. Aangezien ik de software die de lift en de treinen in het schaduwstation zal besturen zelf ga schrijven, lijkt dit wel haalbaar. Met standaard bouwblokken zou dit waarschijnlijk niet op te lossen zijn.

?   Een apart verborgen opstelspoor naast de lift leggen, waar tijdelijk treinen kunnen gezet worden, onafhankelijk van het schaduwstation.
Het spreekt voor zich dat het cruciaal is om de treinen die het vaakst uit het schaduwstation moeten komen, bovenaan te zetten.

Groeten,
Johan

Klaas Zondervan

citaat:
Geplaatst door joble

Dit betekent dat als een trein een tunnel inrijdt, het tussen de 2 en 4 minuten duurt vooraleer er een andere op het toneel kan komen.
Is dit acceptabel? Als absolute modelspoorbeginner heb ik hier totaal geen voeling mee.
Vanuit het grootbedrijf is dat wel acceptabel. Daar is de treinopvolging ook niet zo snel. Maar vanuit modelspoorstandpunt gezien is het vrij lang.

Waar zit die lange tijd eigenlijk in? Het lijkt me dat het veel sneller moet kunnen, binnen een minuut lijkt me haalbaar.
In ??n van de opbergetages laat je alvast een trein op de lift rijden. Een trein rijdt de tunnel in en stopt op de lift. Dan verplaats je de lift zodat de ondergronds klaargezette trein op normaal niveau staat en die kan dan meteen wegrijden.

joble

citaat:
Geplaatst door Klaas Zondervan

Waar zit die lange tijd eigenlijk in?



Er zijn 3 zaken:

* 2x de liftbeweging zelf: tussen 10 en 45 seconden (berekend ahv. toerental aandrijving en spoed van de draadstang)

* 4x aanloop en afremtijd: 2 seconden

* 1x de tijd om de trein op de lift te laten rijden: 30 sec.

Misschien is het nog zinvol om de lift sneller te laten bewegen. Zeker voor de "langere" afstanden is de 12 mm/s snelheid wel vrij laag. Dit kan wel dubbel zo snel, of meer.

Groeten
Johan

Klaas Zondervan

Ik zou zeker streven naar een grotere liftsnelheid. Daar valt volgens mij nog wel wat te winnen.
Verder had ik het idee dat de lift meerdere dekken heeft, evenveel als er opstelniveaus zijn. Maar ik vraag me nu af of die veronderstelling juist is.

joble

citaat:
Geplaatst door Klaas Zondervan

Verder had ik het idee dat de lift meerdere dekken heeft, evenveel als er opstelniveaus zijn. Maar ik vraag me nu af of die veronderstelling juist is.



Dat is inderdaad 100% juist.

De reden dat ik oorspronkelijk niet voor een hogere snelheid heb gekozen is de veiligheid bij aanraking van de draadstang. Maar misschien is dit gewoon een questie de draaiende draadstang af te schermen met een perfor? plaat of zo.

Het extra verborgen opstelspoortje zal ik toch al maar voorzien. 't Is beter dit nu al te voorzien, dan het achteraf in te bouwen als alles er al rond gebouwd is.

En dan nog een questie van de lift 'intelligent' te maken. Ik bedoel dus bv. zorgen dat 2 of meerdere kleinere treinen tegelijk op de lift kunnen. In het concept van mijn baan (= locomotiefdepot + stationnetje) zullen er vaak losse locomotieven of korte kolentreintjes zijn, dus kunnen er vaak tot 3 treinen tegelijk op de lift.

Met die drie aanpassingen, lijkt het me wel haalbaar om het schaduwstation sneller te laten werken.

Groeten,
Johan

Kris

Hallo,
Ik denk ook dat dit iets te lang is , maar wat gebruik je als "Draadstang" ik zou u zeker aanraden geen gewone draadstang te gebruiken , dit heeft vele nadelen
* spoed veel te klein , te veel omwentelingen voor de verplaatsing
* te veel wrijvingsweestand en slijtage , indien niet mooi gelijklopend loopt dit mogelijks vast
* In de handel zijn trapeziumstangen te krijgen met minder omwentelingen meer verplaatsing , dus sneller , wel zwaardere motor nodig , en met stappenmotor snelle regeling mogelijk
veel succes met je project
groeten
Kris

Gerolf

Ik ben benieuwd naar bouwtekeningen en foto's [8D]
De liftsnelheid moet inderdaad omhoog, en misschien ook de snelheid waarmee je trein op en af de lift rijdt?
Ik zou - indien je toch een geprogrameerde besturing maakt - ook kiezen voor een stappenmotor.
Groeten uit "Marche-en-Bières"   ** Modelspoor is plezant **   TPIII-H0-DC-Zelfbouw

Michiel

Hydraulisch zou dit probleem ook opgelost kunnen worden. Ik ken er niet genoeg van om de haalbaarheid ervan in te schatten. Maar mij lijkt het een eenvoudigere en betrouwbaardere methode dan met draadstangen en elektromotoren. Je heb alleen maar een compressor, een zuiger, en 2 elektro-ventielen nodig. 't Is maar een idee. [;)]
groetjes, Michiel ...een modelbaan bouwend: het station Brussel-Luxemburg in 1:160, en een paar videos.
TPIe - Belgische Staatsspoorwegen - DCC(Lenz) - Koploper - N(1:160) - code55(Peco) - zelfbouwer(50%)

janjozef

En dan de compressor gans de tijd laten draaien terwijl jij aan het rijden bent, of als je de boel kunt blokeren telks terug moeten opzetten om van loc te veranderen, lijkt me geen goed idee

Jan

Jan Provinciael lid van MTD treinenclub vzw
Omer Van Ommerplein 15 2650 Edegem
Modelspoor 2021 23 en 24 oktober 2021
Hangar 27 Parklaan 161 - 2650 Edegem

Gerolf

Het lijkt me toch ook dat je beter (preciezer, gemakkelijker) elektricteit kan aansturen dan lucht of olie.
Groeten uit "Marche-en-Bières"   ** Modelspoor is plezant **   TPIII-H0-DC-Zelfbouw

joble

citaat:
Geplaatst door Gerolf

Het lijkt me toch ook dat je beter (preciezer, gemakkelijker) elektricteit kan aansturen dan lucht of olie.


En bovendien zit mijn schoolse kennis van pneumatica en hydraulica nogal vrij ver weg[:I]. Daarom verkies ik toch een elektrische aandrijving. [:)]

Voor de draadstang heb ik voorlopig een gewone draadstang uit de doe-het-zelf genomen. Maar met in het achterhoofd om deze later, als alles goed werkt, te vervangen met een trapeziumdraadstang.

Johan

ToThePoint

Lijkt me dat wanneer het te snel gaat een trein opwipt wanneer de lift stop dankzij de wet der traagheid. Op termijn niet goed voor het rollend materiaal vrees ik.
Als u kijkt zoals u altijd keek zal u steeds zien wat u altijd zag. "BOEDDHA"
Now you're just somebody that I used to know "GOTYE"
Spoor HO, HOe, N, Z, digitaal, EP: I, II, III, IV, V, VI

Klaas Zondervan

Kijk eens wat Johan schrijft:
citaat:
Geplaatst door joble

4x aanloop en afremtijd: 2 seconden

Hij heeft al rekening gehouden met langzaam opstarten en afremmen van de lift, juist om dat opwipeffect te voorkomen.

ToThePoint

Oei heb me weer verkeert uitgedrukt.
Ik doelde op de andere aandrijvingen dan de draadstang.
Met die draadstang zie ik geen probleem aangezien de snelheid te laag ligt en regeling van snelheid een koud kunstje is.
Met druk en cilinders is dat een ander verhaal. Die gaan super snel en als je druk ga regelen cq debiet kan je de snelheid controleren. Maar het kostenplaatje is dan ook groter.
Als u kijkt zoals u altijd keek zal u steeds zien wat u altijd zag. "BOEDDHA"
Now you're just somebody that I used to know "GOTYE"
Spoor HO, HOe, N, Z, digitaal, EP: I, II, III, IV, V, VI

Klaas Zondervan

Met pneumatische cilinders is het ook mogelijk om geleidelijk te starten en te stoppen. Maar daar heb je weer speciale ventielen voor nodig. Bovendien heb je bij een pneumatische (of hydraulische) oplossing nog allerlei extra apparatuur nodig die de gemiddelde modelspoorder niet in huis heeft. Dus dat lijkt me alleen een zinvolle oplossing voor iemend die al ervaring heeft met deze techniek. Vooralsnog denk ik dat een modelspoorder beter af is met een elektromechanische constructie.

Ik heb wel een (voorlopig vaag) idee om met een mechanische constructie de lift snel van verdieping naar verdieping te schuiven met zachte starts en stops. Maar dat idee moet in mijn hoofd nog even rijpen.