Modelspoormagazine forum

Modelspoor, Algemeen en H0 => Grootbedrijf => Topic gestart door: Jurgen op 07 augustus 2008, 11:47:01 AM

Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: Jurgen op 07 augustus 2008, 11:47:01 AM
Ik ben dinsdag eens langs deze voormalige spoorlijn gefietst en heb aan iedere kruising met een straat een foto genomen. Dit heb ik gedaan tot net voor de lijn met lijn 15 samenkomt. Hiervan heb ik een url="http://www.freewebs.com/belgianmodeltrains/lijn29.htm"pagina/url aangemaakt op mijn website.

Indien er iemand info en foto's heeft over de rest van de lijn zoals ze er nu bij ligt, mag je dat altijd doorsturen. Ik plaats het dan bij op mijn website zodat er een beeld gegeven kan worden zoals alles er nu uitziet.

Onderweg ben ik ook enkele objecten tegengekomen waarvan ik niet weet wat de betekenis is. Mocht je info hebben over deze dingen, mag je dat altijd laten weten. Mijn e-mail kan je vinden op de website of je kan me bereiken via een PB op het forum.

Alvast bedankt.
Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: janjozef op 07 augustus 2008, 12:28:15 PM
is wel een mooie trip geweest,

Jan
Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: renbaan op 07 augustus 2008, 12:40:47 PM
mooie foto reeks van lijn 29
zelf doe ik ook regelmatig fiets uitstapen op oude spoorlijnen
zoals lijnen 86 83 150enz
vroeg of laat maak ik wel eens een website
vreindelijke groeten steven
Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: modelbaanHO op 07 augustus 2008, 13:19:06 PM
Leuke reportage. Moet ik ook eens doen.

Wat je vragen betreft:
Het gebouwtje en de sporen lijken mij van een voormalige weegbrug te zijn.

De paaltjes met de cijfers 17/2 en 18 zijn gewone afstandspalen of kilometeraanduidingen (juiste benaming ken ik niet)

Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: rixke rail op 07 augustus 2008, 16:59:41 PM
Inderdaad zeer goed idee, als je die lijnen weet liggen !
Vreemd dat er op sommige plaatsen nog rails zijn blijven liggen en seinborden zijn blijven staan.
Het vijfhoekige bord is een snelheidsein voor een overweg.
De aan te houden snelheid wordt aangegeven in tientallen km/h, in dit geval mocht de O.W. dus aan 5 km/h overschreden worden.
De SF betekent dat de machinist tevens herhaalde klaxontonen diende te geven. (Edit : Siffler/Fluiten)
De grote witte met zwarte "snorren" zijn bakens, die het naderen van de vaste seinen aangeven.
De kleine blauwe met witte cijfers zijn kilometerpalen (de witte met zwarte cijfers hectometerpalen).
Grootspoorse groeten,
Eric.
Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: Jurgen op 07 augustus 2008, 19:59:34 PM
Bedankt voor de info.

Foto's van het verdere gedeelte van de lijn zijn ook altijd welkom. Hiermee bedoel ik foto's van station Herentals, de brug over het Albertkanaal, station Herentals en Turnhout,... en dit tot en met de Nederlandse grens.
Dit kan ik dan bij op mijn pagina plaatsen en zo krijgen we een volledig verslag van de hele lijn 29.

Als de foto's dan nog eens richting Nederlandse grens genomen zijn, dan is dat mooi meegenomen. [:D]

Met de fiets leek het mij een beetje te ver weg, Herentals was al ver genoeg. Dat heb ik nadien gevoeld aan mijn k*nt. [xx(]
Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: rixke rail op 07 augustus 2008, 21:55:53 PM
Kijk ook eens HIER (http://cheminsdurail.ligne54.be/29AarschotTilburg.html) voor dezelfde lijn vanaf Tilburg.
Die site bevat nog een paar andere dergelijke fietstochten in beeld gebracht ! (Onderaan de pagina klikken !)
Vergeef de mens zijn niet altijd even correcte Nederlands, hij is Franstalig !
Grootspoorse groeten,
Eric.
Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: Lukas op 07 augustus 2008, 22:39:35 PM
Hoi,

Jurgen,

Proficiat met je mooie reportage.Ik heb deze route vorig jaar in augustus ook eens gedaan en toen heb ik in Noorderwijk Morkhoven tussen de bosjes nog een wisselsteller gevonden.Toen ik terug thuis kwam had ik ongeveer 60 kilometer afgelegd.Rotselaar-Aarschot is 20 kilometer heen en terug en Aarschot-Herentals is 40 kilomter heen en terug.

Lukas
Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: Gerolf op 08 augustus 2008, 10:25:53 AM
Indrukwekkende reportage [:0] Daar is werk ingekropen! [8D]
Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: Jurgen op 08 augustus 2008, 12:35:54 PM
citaat:
Geplaatst door Gerolf_Peeters

Indrukwekkende reportage [:0] Daar is werk ingekropen! [8D]



't Is vooral een kwestie van tijd en goesting om aan de trip te beginnen.
Moest ik nu voor niets of niemand thuis zijn, dan reed ik tot Tilburg. Maar alleen is ook maar alleen h?.

Al van toen het eerste gedeelte van het fietspad er lag van Ourodenberg tot Noorderwijk (Morkhoven) was ik een beetje gefascineerd door deze lijn. Samen met mijn moeder en grootmoeder had ik deze lijn een keertje tot het einde gefietst en daar lagen toen nog de rails van lijn 29.
Ik wou weten waar deze sporen naartoe gingen, maar er was nooit iemand die mee op verkenning wou gaan. Jarenlang heb ik geprobeerd om info te zoeken over deze lijn, maar zonder internet kwam ik niet ver. Het was nog maar ergens begin jaren 90, dus dat bestond toen nog niet of nog maar net.
Vanaf het moment dat ik internet had ben ik beginnen zoeken en zo ben ik uitgekomen op enkele oude foto's en de site "Spoorlijnen in Belgi? (http://users.pandora.be/brail/)". Zonder lijnnummer beginnen zoeken was een hele opdracht, dus die site was meer dan welkom.
Meer dan enkele foto's en diezelfde site heb ik nooit gevonden en mijn zoektocht is dan ook op een bepaald moment stopgezet.
De laatste site die Rixke nu geeft is dus een hele verrassing voor mij. Misschien ben ik mijn zoektocht te vroeg gestopt.

Ik heb wel een keer enkele vrienden zo ver gekregen dat ze mee reden en zo zijn we tot Herentals en terug gereden. Goed voor een ritje van zo'n 65 km. We bleven zigzaggend lijn 29 volgen tot we ze uit het oog verloren. We zijn toch verder gereden, maar zijn uiteindelijk naast het Albertkanaal terechtgekomen. Hier fietsten we verder naar een spoorlijn over het kanaal. Op een bepaald moment konden we niet meer verder en zijn we moeten terugdraaien. We konden wel de brug van lijn 15 (wat ik toen niet wist) over het kanaal zien, dus ik was tevreden.

Nadat ik Google Earth ge?nstalleerd had op mijn PC kon ik zien dat lijn 29 net voor Herentals even in een bocht naar links gaat om even later bij lijn 15 samen te komen.
Daarop kan je nog steeds de lijn volgen van Aarschot tot Herentals en verder vanaf Turnhout tot Tilburg.
Ook alle andere spoorlijnen kan je zo volgen. Meestal zijn dit rechte lijnen door de velden en steden door met af en toe een lichte boog. Vanaf een stukje boven Turnhout zijn de foto's zelfs redelijk gedetailleerd weergegeven.

Het gedeelte vanaf Noorderwijk via de militaire lijn heb ik ook al een keertje gedaan. Net na de bocht op mijn foto's verdwijnt de spoorlijn tussen de bomen en aan je rechterkant kom je dan nog een groot emplacement tegen waar enkele jaren geleden alle sporen nog lagen. Het domein is wel afgesloten, je kan er dus niet op. Of de sporen er nu nog liggen weet ik niet, ik ben het niet gaan nakijken.
Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: tom007 op 09 augustus 2008, 20:57:29 PM
ik gebruik die route als ik met de fiets naar Herentals fietst. Ik woon heel dicht bij de route ( dat ze hier zeggen ). Het is een zeer goed fietspad maar ze mogen wel regelmatiger het onkruid verwijderen.


groetjes
Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: Jurgen op 09 augustus 2008, 21:46:13 PM
citaat:
Geplaatst door tom007

ik gebruik die route als ik met de fiets naar Herentals fietst. Ik woon heel dicht bij de route ( dat ze hier zeggen ). Het is een zeer goed fietspad maar ze mogen wel regelmatiger het onkruid verwijderen.


groetjes



Daar zeg ik geen nee tegen. Het gebeurt regelmatig dat je moet opletten als je een tegenligger passeert. De netels steken soms tot 10 cm over de baan uit langs beide kanten en daar wil je echt niet doorrijden. Als er dan net een groepje wielertoeristen langskomt, tja, dan heb je als recreatieve fietser niets meer te zeggen. [V] Ze rijden je zo de kant in.


Ik ben gisteren trouwens nog enkele foto's gaan nemen vanaf het station van Aarschot. Kwestie van "de route" vanaf het begin in beeld te brengen. Ik moet de foto's wel nog eerst uploaden, daarna plaats ik ze bij op mijn website.
Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: tom007 op 10 augustus 2008, 08:24:34 AM
ik denk in morkhoven of in noorderwijk kan je afslagen zodat jij over een andere spoor rijdt. Die gaat via de militaire basis van westerlo Olen. Want op het einde van het traject moet je de N152 oversteken en dan kwam je aan een deel opstelsporen. Heel vroeger als ik klein was dan stond er nog een poort en de sporen lagen er nog in.
Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: adrievans op 10 augustus 2008, 12:45:05 PM
Ik weet dat er in baarle nassau een stationsstraat is en dat de gebouwen daar de fuctie van winkeltjes en een restaurant hebben gekregen.
Of er een fietspad richting belgie is weet ik niet.
Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: Jurgen op 01 juni 2009, 17:41:20 PM
Ondertussen zijn we bijna een jaar verder en zie daar, ik ben over het volgende gedeelte van de lijn gefietst.
Niet tot Tilburg, mijn ouders waren erbij en die konden zo ver niet. We zijn wel tot Baarle gereden vanuit Turnhout.

Het vervolg van mijn eerste fotoverslag kan je vanaf nu terugvinden op mijn website (http://www.freewebs.com/belgianmodeltrains/lijn29.htm). Het gedeelte van Turnhout tot Baarle staat onder het eerste deel. Zo blijft de chronologie van de lijn toch behouden.

Als er een paar kemels of onjuistheden vermeld staan in het verslag, laat het dan hier maar weten of via PB. Ik pas het dan wel aan op mijn site.
Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: Reeks1976 op 12 juni 2009, 18:51:26 PM
Jurgen:

Je hebt wederom bewezen een mooie reportage neer te zetten.
Ik ken het Belslijntje Tilburg-Turnhout redelijk uit ijn hoofd.
Je kunt vanuit Turnhout bij het station richting Tilburg de volgende overweg waar het opstelterrein begint de Brabantstaart in lopen en dan voor het speeltuintje de spoordijk op zodat je paralel loopt met opstelterrein,zodat je gelijk bij het kanaal uit komt.
Ik ben veel te vinden rond Baarle -Nassau, omdat dit in verband met mijn werk te maken heeft .
Een paarjaar geleden heb ik met mijn werk het onderhoud gedaan tussen de Grens waar het grote perron ligt en het station in het dorp zelf.Voornamelijk snoeien van struiken en vellen van bomen.
Op het ooit gelegen grensstation waar het grote station heeft gestaan , kun je de put nog vinden waar de draaischijf heeft gelegen.
De mensen die daar in de omgeving wonen helpen je graag.
Verder ligt er verstopt tussen de gebouwen een deel van de goederenloods met de overkapping nog .
Wat je misschien nog niet weet is dat Belslijntje naar Tilburg nog een aftakking heeft gehad naar Goirle maar is net na 1946 opgebroken, het betreft hier slechts een goederenspoor.
De lijn  die naar Tilburg loopt is halverwege 1965 omgelegd ivm het hoogspoor in Tilburg zelf .In periode 1974 tot 1984 heeft er een toeristische stoomtrein gereden tussen Tilburg west en Schaluinen met als stopplaatsen Riel ,Alpen en Baarle Nassau dorp.Schaluinen was toen het eindpunt ,vanwege de camping de midgetgolf en andere activiteiten ,het grensstation diende als enige omloopmogelijkheid voor de lok.Het grote perron was toen voorzien van 2 eindstompen in de vorm van de delen van het grensstation.Ik ben ooit 1 keer meegeweest met de stoomtrein.
Info kun je vinden over de stations op www.stationsweb.nl

Groeten van Alexander
Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: Jurgen op 12 juni 2009, 19:23:13 PM
Ik heb die info ook toevallig gevonden op het internet samen met een heel deel oude foto's van toen de lijn nog in dienst was.
Ook foto's van toen de lijn als museumlijn diende ben ik tegengekomen.

Is die site (stationsweb) trouwens van jou? Dan kan ik je vertellen dat het gedeelte Turnhout-Tilburg eigenlijk deel uitmaakt van de lijn Aarschot-Herentals-Turnhout-Tilburg. Het startpunt volgens NMBS-normen is Aarschot. Ik veronderstel dat men begint te meten vanaf het station dat het dichtste tegen Brussel ligt, ik kan me ook vergissen.

Weet jij trouwens van waar de naam "Bels Lijntje" komt? Een plaatselijk dialect voor Belgisch lijntje misschien? Of misschien weet iemand anders een antwoord?
Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: Reeks1976 op 12 juni 2009, 19:35:34 PM
Jurgen:

Stationsweb is niet van mij maar ik ben er vaste bezoeker op.
De naam Bels lijntje is hier vooral bekend als dialect het antwoord gaf je zelf al.Het Bels lijntje staat bij ons ook bekend om de bewuste stoomtrein ,de ene lok die er heeft gereden is in bezit van het spoormuseum in utrecht ns3737 en later toen de museumlin zelf 1 lok had de 8826 een zadeltanklok die ziech nu in Zuidlimburg bevind in Nederland bij de ZLSM.Je kunt nog een lok vinden een 4 assige stoomlok (RAG) die opgesteld staat bij het automuseum Autotron in Rosmalen,deze is echter in zeer slechte staat.Ze heeft maar kort daar gereden. Er is echter nog een lijn die zich Belslijntje noemt,
te weten Eindhoven-Neerpelt over Valkenswaard en Achel.Ook deze lijn is omgelegd via een andere route.
Hiervan weet ik weinig van , er is het belangrijkste te vinden op het daarover.

Groeten van Alexander
Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: Arbeco op 13 juni 2009, 21:28:29 PM
Alexander,

Voor mijn werk kom ik ook regelmatig in Goirle. Als ik dan via de zuidkant van deze plaats terugrij naar de rijksweg, kom ik een gebouwtje tegen dat veel weg heeft van een baanwachtershuis of iets dergelijks. Ik heb dit altijd in twijfel getrokken, omdat de spoorlijn Turnhout - Tilburg enkele kilometers verderop lag.
Nu lees ik hier over de aftakking naar Goirle, en wordt mij een en ander wel duidelijk. Ook aan het verloop van de weg zou je denken dat het hier om een voormalige spoorlijn gaat. Als ik weer eens in de buurt ben, zal ik eens een fotootje maken. Interessant draadje dit, jongens! We kunnen zo langzamerhand wel een apart onderwerp gaan maken over "verdwenen" spoorlijnen... Het leuke is dat ik er zelf ook ??n in mijn achtertuin heb liggen, dit was dan de tramlijn van de RTM. Je hoeft ook niet goed te zoeken om hier nog restanten van te vinden, diverse gebouwen e.d. zijn nog aanwezig.

Groetjes Len[;)]
Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: Jurgen op 13 juni 2009, 23:47:06 PM
citaat:
Geplaatst door Arbeco

Interessant draadje dit, jongens! We kunnen zo langzamerhand wel een apart onderwerp gaan maken over "verdwenen" spoorlijnen...


En dan te bedenken dat dit draadje alleen maar gestart werd doordat er een zot te veel tijd had en dan maar enkele foto's van kruispunten en oversteekplaatsen voor fietsers ging maken. [:D]

Het doet wel deugd te lezen dat er toch mensen zijn die het leuk vinden. Dat geeft een fijn gevoel en het is een extra motivatie om ook andere lijnen te gaan verkennen.
Deze (http://cheminsdurail.ligne54.be/cheminsdurail-index.html) site staat reeds bij mijn favorieten, maar niet alle spoorlijnen staan hierop vermeld. De mens zal ook niet alle dagen gaan fietsen h?.

Misschien moeten we eens een fietstochtje organiseren met het forum? Zot idee, maar als een forummeeting kan, waarom dan geen forumfietstocht? Met enkele enthousiaste mensen die iets van bepaalde lijnen afweten is het misschien makkelijker om spoorweggebonden gebouwen te herkennen. Alleen sla ik misschien hier en daar wel iets over want ik ben ook niet alwetend.



Ik begin zo ineens te denken dat de zot nog wat zotter aan het worden is. [:I][:D]
Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: Gerolf op 14 juni 2009, 00:04:58 AM
't Is zo zot nog niet, Jurgen [;)]
een "bewegende" forummeeting [8D]
Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: factageklerk op 14 juni 2009, 10:37:40 AM
Dat is zo zot nog niet. Ik hoop als je dit organiseert dat er dan onderweg ook haltes zijn om te stoppen als ge begrijpt wat ik bedoel[:D][:D][:D]
Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: Reeks1976 op 14 juni 2009, 12:15:55 PM
Hoihoi allen,

Om even het verhaal verder kompleet te maken wat Arbeco net zei over Goirle.
De lijn die aftakte waar nu de snelweg A59 over ligt bij de wijk Blaak herken je aan het modderige zandpad ,met rijen bomen aan weerszijde, er bestaat een straat met de naam Oude spoorbaan die daadwerkelijk op het traject is gelegd.
Goirle had zelf geen station ,maar meer een goederenloods met 3 kopsporen maar wel zo dat je ze alle drie kon bereiken.
Er is in het boek Sporen over de Heuvel , wat ik zelf niet heb een afbeelding te vinden van Goirle met een stoomlok erop.
De lijn naar Goirle was niet rechtstreeks te bereiken , komend van Tilburg ging de trein eerst naar station Riel om vandaar uit duwend terug naar Tilburg te rijden over het 2e spoor ,vervolgens ging men nadat de wissel was omgezet op de aftakking verder naar Goirle.
Er is nog een zwembad met een toepasselijk naam , Waterspoor.
Arbeco, ik woon zelf ook bij 3 voormalige sporen in de buurt , je bent niet de enige.

Groeten van Alexander
Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: Jurgen op 14 juni 2009, 16:31:52 PM
citaat:
Geplaatst door factageklerk

Dat is zo zot nog niet. Ik hoop als je dit organiseert dat er dan onderweg ook haltes zijn om te stoppen als ge begrijpt wat ik bedoel[:D][:D][:D]



De rekensom "ik + organiseren = chaos" is voor mij helemaal van toepassing.

Het nodige vocht vind je altijd wel terug langs zo'n fietspad. Voedsel zal ook wel te vinden zijn in de vorm van een frituur, je moet ze alleen vinden.

Als er iemand wil organiseren, dan mag hij/zij dat doen. Ik geef alleen maar de zotte idee?n. [:D] Mee gaan fietsen zie ik wel zitten.
Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: Reeks1976 op 14 juni 2009, 22:24:04 PM
Jurgen ,

Ik ben zelf daar niet voor op aangewezen om een fietstocht te organiseren.Zelf moet ik ook eerst een kilometer of 25 fietsen voordat ik op het traject te kan geraken.
Helaas ik heb geen rijbewijs.
Het traject is wel voorzien van eetgelegenheid.
Neem nu Baarle-Nassau dorp , het station zit een grill-restaurant, als je het eenvoudiger wilt op de hoek een frituur , je ziet het vanzelf , hij staat bekend als zeer goed hier in de regio .
verder richting Tilburg  en met name Alphen wordt je geleid om stukje door het dorp te rijden met bewegwijzering,je komt vanzelf ook weer een frituur tegen, als je volgens de bewegwijzering het traject weer geleid wordt kom je weer een eetgelegenheid tegen , tegenover het momumentje in de vorm van een andreaskruis en een stukje rail.

Succes met dit draadje .

Alexander
Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: Jurgen op 02 augustus 2009, 15:54:31 PM
Jullie dachten misschien eindelijk van mij vanaf te zijn, maar nee hoor. Ik heb nog een kilometerpaaltje ontdekt net nadat je Ramsel binnenkomt vanuit Aarschot.

Ik reed er voorbij met een vriendin en zag het toevallig staan tussen 2 bomen in.
Nadien ben ik met mijn ouders nog eens langsgefietst (tot aan het toegangsweggetje van de Lekkerbek, een ijsjesverkoper [:D]) en toen zag ik het gewoon niet meer. Zo goed staat het verstopt.
Op de terugweg heb ik het dan toch weer gezien.
Ik had geen camera mee, dus ik heb geen foto. Maar die komt er nog wel hoor, de vermelding is in ieder geval al gemaakt op mijn website. [;)]
Titel: Spoorlijn 29
Bericht door: Jurgen op 31 oktober 2009, 11:11:22 AM
Een tijdje terug heb ik een mailtje gekregen van iemand met extra info en verbeteringen over het gedeelte Aarschot - Herentals. Dit is samen met de geschiedenis bij het fotoverslag geplaatst.

Er zijn blijkbaar plannen in het nieuwe mobiliteitsplan om de lijn opnieuw te openen. Ik blijf het in ieder geval volgen.