Modelspoormagazine forum

Modelspoor, praktijk => Weatheren, vervuilen => Topic gestart door: Belgaboy op 25 mei 2020, 11:13:04 AM

Titel: eerste project weatheren...
Bericht door: Belgaboy op 25 mei 2020, 11:13:04 AM
Hallo,

Als eerste project zou ik deze brug een meer "gebruikte" aanblik willen geven (weatheren) alleen weet ik niet hoe ik eraan moet beginnen...

(https://i.postimg.cc/Pr4hqk0K/IMG-4080.jpg) (https://postimages.org/)

Heb hier al van alles gelezen over airbrush en pigment poeders maar hoe werkt dat precies in de praktijk? Airbrush is voorhanden maar ik weet niet wat je best gebruikt om een roestig effect te creëren...laat staan in welke volgorde je best werkt.

Kunnen de "vuil-experts" dit even toelichten?

Alvast bedankt
Patrick

Titel: Re: eerste project weatheren...
Bericht door: Michiel op 25 mei 2020, 11:35:49 AM
Je kan alvast de brug ontvetten met afwassopje. Maar voor de rest... ik wacht ook met belangstelling de tips af. Is de brug al in z'n basis kleur? Blijft ie in dit grijs, en worden de brugsteunen niet best eerst in een gepast kleurtje gezet vóór het te gaan weatheren?

Er staan een paar erg complete weathering-series op YT, en er zijn hier ook een hoop draadjes mbt het onderwerp. Maar een aanzet, hoe eraan beginnen, lijkt me wel interessant.
Titel: Re: eerste project weatheren...
Bericht door: oebr op 25 mei 2020, 11:40:51 AM
niet zomaar wat poeder of verf op strijken, zo"n mooie brug verdient mooie weathering:

- inwerking van de zon op de verf: moduleren (pre- en post-) en schilderen
- roesten:  chipping  (eventueel kan je al roesttinten aanbrengen voor het schilderen)
- stof en vuil: filters en eventueel wat pigmentjes komen als laatste stap


https://www.youtube.com/watch?v=ku4comhKHJM (https://www.youtube.com/watch?v=ku4comhKHJM)

geeft je al een idee, en ook dit draadje:

https://forum.modelspoormagazine.be/index.php/topic,30516.msg447100.html#msg447100 (https://forum.modelspoormagazine.be/index.php/topic,30516.msg447100.html#msg447100)

bij Ammo kan je ook veel info vinden (ook over spoorweg gerelateerde weathering):

https://www.migjimenez.com/en/70-the-weathering-magazine (https://www.migjimenez.com/en/70-the-weathering-magazine)
Titel: Re: eerste project weatheren...
Bericht door: Belgaboy op 25 mei 2020, 14:13:11 PM
Citaat van: Michiel op 25 mei 2020, 11:35:49 AM
Je kan alvast de brug ontvetten met afwassopje. Maar voor de rest... ik wacht ook met belangstelling de tips af. Is de brug al in z'n basis kleur? Blijft ie in dit grijs, en worden de brugsteunen niet best eerst in een gepast kleurtje gezet vóór het te gaan weatheren?

Dit is de brug zoals hij uit de verpakking komt. Ik heb er nog niks aan gedaan juist omdat ik een beetje bang ben dat ik iets verkeerd doe...ik denk deze kleur wel te behouden.
Als ik een soort roadmap heb kan ik aan de slag met het verouderingsproces.
Titel: Re: eerste project weatheren...
Bericht door: erik de noorman op 25 mei 2020, 15:59:14 PM
Probeer eens met waterverf. De voordelen die waterverf heeft zijn : spot goedkoop, is verf en verweerpoeder te samen, droogt vlug en terug afwasbaar indien niet gefixeerd. Meest gebruikte kleuren: zwart, oranje, oker, sienne bruin, licht groen, wit en Pruisich blauw.
Toe te passen zoals andere verven en verweerpoeders. Voorbeelden genoeg in mijn draadje uitbreiding van Kapelle op den Bos of zie mijn handtekening link naar flickr.
Erik.
Titel: Re: eerste project weatheren...
Bericht door: Kautenbach op 25 mei 2020, 18:14:27 PM
 ....mooie brug idd, welk merk issie ? (béétje off-topic)
Titel: Re: eerste project weatheren...
Bericht door: evan op 25 mei 2020, 18:16:09 PM
Eerste stap:

Welke kleur is de brug origineel voor verwering?  Grijs, groen?  Dat is al een belangrijke stap om die dan te spuiten in die kleur.  Eerst primer en dan de kleur.
Weatheren op het originele plastic gaat van het begin al vreemd lijken.

Titel: Re: eerste project weatheren...
Bericht door: SuSke op 25 mei 2020, 20:25:10 PM
Ook even overwegen in welke staat de brug moet (mag) zijn.

Wil je een roestig geval, grondlaagje, dan eerst de roestkleuren spuiten, chipmedium (of haarlak) en zouttechniek, eindlaag en krassen maar. Daarna kan je verder gaan verweren met wat je ook maar wil.
Wil je een onderhouden maar gebruikt geval, doen wat Evan je zegt.
Titel: Re: eerste project weatheren...
Bericht door: svvander op 25 mei 2020, 20:28:21 PM
Primer is zelf niet nodig... goed ontvetten helpt al. En vermits deze een blauw/grijze kleur heeft, een heel goede onderkleur. (Niet te licht, niet te donker). Zoek voorbeelden van bruggen en probeer zoals Erik aangeeft anders eerst een met waterverfjes. Niet mooi, geen probleem, dan kuis je af.

Of je koopt Vallejo en je probeert. Soms lukt het, soms valt het heel hard tegen. Maar zonder te proberen komt je er niet.
Deze kan je bijvoorbeeld wel al gebruiken:
https://acrylicosvallejo.com/en/producto/hobby/sets/effects-en/oxido-y-manchas-escurridas-70183/

Tip:
https://www.youtube.com/watch?v=GSjlflHui9g
Titel: Re: eerste project weatheren...
Bericht door: Belgaboy op 25 mei 2020, 20:34:16 PM
Citaat van: Kautenbach op 25 mei 2020, 18:14:27 PM
....mooie brug idd, welk merk issie ? (béétje off-topic)

Deze is van het merk Kato en geschikt voor hun eigen railsysteem, mits een kleine aanpassing kan je ze met elk soort N rails gebruiken.