Modelspoormagazine forum

Modelspoor, Algemeen en H0 => Het (oude) forum zelf => Topic gestart door: sdbhg op 04 januari 2005, 21:45:57 PM

Titel: museum nmbs
Bericht door: sdbhg op 04 januari 2005, 21:45:57 PM
Vandaag bezocht ik het NMBS museum in het station Brussel Noord. Zo hoopte ik wat bij te leren over de types treinen die reden van het Belgisch ontstaan tot nu. Vooral het tydperk na de tweede wereldoorlog interesseert me.

Ik was echter erg ontgoocheld... alles is heel ouderwets gepresenteerd en behandelt de treingeschiedenis, beperkt tot stoomtreinen en oude railstaven. Er is geen aandacht voor diesel- en elektrische treinen. Dit museum is saai en stoffig ! Er zijn 4 vitrines met telkens een pover modelbaantje (stoffige scenery) waarop slechts ??n treintje nog rijdt. Dit stoomtreintje rijdt dan nog volledig achterstevoren...

Er is ook slechts ??n verdieping toegankelijk; de bovenverdieping is slechts open elke eerste zaterdag van de maand.

Nochtans zag de website er veel belovend uit.
Gelukkig was de toegang tot dit museum gratis !
Titel: museum nmbs
Bericht door: Johnnytrein op 05 januari 2005, 10:54:44 AM
Heb ik nu niet toevallig hetzelfde draadje zien staan op Beneluxrail?
Titel: museum nmbs
Bericht door: rgp op 05 januari 2005, 18:53:49 PM
Dag,

Als je me vooringenomenheid aanwrijft dan zal ik het aannemen; ik werk (echt) bij de NMBS.
Het museum in FBN is idd niet dat, alhoewel de beheerder er alles aandoet met de middelen die hij heeft.  Hij is zelf bezeten van treinen.
Die treintjes in de kasten werden er door M?rklin-Belgi? geplaatst.  Voor het onderhoud zouden ze zorgen. ze zijn echter nooit komen opdagen.  De beheerder heeft zelf het onderhoud gedaan en stukken vervangen waar hij nog onderdelen van had (slepers, koolborstels, olie, .....)

Maar het slechtste gaat nu komen: in "Todays Railway" van jaunari 2005 staat dat de NMBS er ernstig aandenkt zijn historisch rollend materieel (loods Leuven) te verkopen.  Die loods wordt afgebroken en men heeft elders geen plaats (dat is juist).

Een jaar geleden heb ik op een vergadering geopperd dat als ze mij 2.000.000 euro geven en een terrein (ik heb hen nog gezgd hetwelke dat vrij was) ik wel een museum uit de grond zou stampen en dat bovenal er na 5 jaar geen exploitatieverlies meer zou zijn.  Maar ik heb geen antwoord gekregen.

Roland
Titel: museum nmbs
Bericht door: guy holbrecht op 05 januari 2005, 20:08:54 PM
Roland,
De verkoop van het historisch rollend materiaal zou inderdaad een slechte zet zijn van de NMBS. Indien echter de museumbewaarplaats wat meer en couranter zou bezocht worden door ge?nteresseerden, dan kan Geert Maenhoudt, de verantwoordelijke voor deze loods met materiaal, mooiere cijfers voorleggen aan het directiecomit?e. Elk jaar bezoeken wij met de klassen van het vierde leerjaar van onze school de museumbewaarplaats. De leerlingen (9-jarigen)zijn dolenthousiast en enorm onder de indruk als zij deze 'voorhistorische' machines met hun enorme drijfwielen eens in 'levende lijve' kunnen zien. En als je ze dan later nog eens tegen komt, dan komt de uitstap naar de museumbewaarplaats meer dan eens ter sprake.
Belgi?, als pionier van spoorwegen op het Europees vasteland, kan niet zonder een spoorwegmuseum. Als je naar de ons omringende landen kijkt, dan zie je Nederland, met een pracht van een vernieuwde lokatie te Utrecht, Engeland met zijn spoorwegmuseum te York, Mulhouse in Frankrijk en N?rnberg in Duitsland. En ik vergeet er wellicht nog enkele. We hebben verdorie het materiaal om een heel museum te vullen. We hadden ook een ideale stek: de loodsen van Thurn en Taxis te Brussel, opstelmogelijkheden binnen en buiten, bovendien aangesloten op het Belgische spoorwegennet (ze beweren wel dat sommige bogen te krap zijn voor enkele stomes, maar dat wil ik niet geloven). T&T zou in zijn soort een enig gebouw kunnen zijn, in oorsprong een station, zij het wel voor goederen, beschermd alsdusdanig, en daar nog eens al dat materiaal in dat nu staat te verkommeren in de loods te Leuven.
Je kan natuurlijk het materiaal overmaken aan enkele verenigignen die in deze banche reeds mijlpalen hebben verzet. Denken we maar aan het TSP of aan de CFV3V. Bij deze laaste staan regelmatig machines uit Leuven op uitleenbasis. Als er echter wat misloopt, denken we maar aan wat er gebeurd is met de Vennbahn, komt al het materiaal in handen van een curator terecht en dan pas zijn het enkel de centen die tellen en verliezen we voorgoed waardevol museummateriaal.
Als je nog iets van plan bent, Roland, om al het bestaande materiaal op ??n of andere manier te redden, dan kan je altijd op mijn steun rekenen.
Groeten,
Guy
Titel: museum nmbs
Bericht door: Peter op 05 januari 2005, 20:10:07 PM
Hallo,
Ben zelf niet vooringenomen aangaande een NMBS museum, maar het moet mij toch van het hart, dat er door de NMBS zelf bitter weinig gedaan word. Een tijdje geleden was in in Garmisch-Partenkirchen in Duitsland. Wat hier door enkele VRIJWILLIGE medewerkers en EEN vrouwelijke machiniste gepresteerd word is ongelooflijk. Het enige dat de Deutsche Bahn hen in bruikleen geeft is de ringlokloods en de draaischijf. De meeste loks zijn priv? aangekocht. De E-16 bv. is eigendom van die vrouwelijke machiniste (hiermee reed zij) Het geld voor de kosten voor onderhoud van de loks evenals de restoraties komt van de toegangsprijs (4 euro) en van priv? sponsoring. Dit is slechts een voorbeeld van wat daar mogelijk is. Bij ons hier hebben we natuurlijk nog altijd de BVS en een paar anderen, maar ik heb toch de indruk dat de NMBS meer doet om zo'n mensen te ontmoedigen, dan wel om ze te helpen.
Peter
Titel: museum nmbs
Bericht door: sdbhg op 05 januari 2005, 20:23:49 PM
ik bezocht vandaag MTE Blankenberge en dit is veel meer de moeite waard. Je krijgt er een persoonlijke rondleiding op de gelijkvloerse verdieping en de eigenaar is terecht heel fier op zijn modelbanen. Er rijdt ook een bus en vrachtwagen van het faller car systeem.

Hij bouwt ook een nieuwe modelbaan van een voorstad van Brussel, lijkt me bijzonder tof.

Hij toont ook de keerlussen achter de modelbanen; heel interessant !

Boven zie je schaalmodellen van quasi alle treinen die in B en Lux reden, heel tof... Echt een bezoekje meer dan waard !
Toegangsprijs is wel 5 euro.
Titel: museum nmbs
Bericht door: Havoc op 05 januari 2005, 20:42:26 PM
citaat:
Maar het slechtste gaat nu komen: in "Todays Railway" van jaunari 2005 staat dat de NMBS er ernstig aandenkt zijn historisch rollend materieel (loods Leuven) te verkopen. Die loods wordt afgebroken en men heeft elders geen plaats (dat is juist).


WABLIEF?? Zijn ze daar helemaal op hun kop gevallen (en blijven botsen)? Hier in dit apenland zijn het toch een bende cultuurbarbaren. Wat hier de laatste 50 jaar naar de kl...n gedaan is grenst aan het ongelooflijke. Gewoon al het idee dat hier de nmbs geen enkele serieuse stoomloc heeft die rijdt is al erg. Binnenkort kunnen we dus naar het buitenland als we eens een belgische stoomloc willen zien.

Geld genoeg anders voor een tgv...

Trouwens, de reclame die gemaakt wordt voor het museum is al even indrukwekkend...afwezig. Ik zou daar heel graag mijn kop eens binnensteken, maar wanneer is het eens open? Hoe wil je dan volk over de vloer krijgen?

Het zelfde scenario in het museum van de NMVB in Schepdaal. Ook al jaren dicht en verwaarloosd.

citaat:
We hadden ook een ideale stek: de loodsen van Thurn en Taxis te Brussel


Dat was inderdaad de plek geweest. En dat de bochten te klein zijn geloof ik evenmin iets.

citaat:
Je kan natuurlijk het materiaal overmaken aan enkele verenigingen die in deze banche reeds mijlpalen hebben verzet.


Ja en nee. Als het materiaal verspreid wordt verliest het ook zijn aantrekkingskracht. Om zoiets als de type 10 en 12 in orde te houden is wat expertise nodig en materiaal. Als dat 2x moet aanwezig zijn op een door vrijwilligers gerunde zaak is dat onbegonnen werk. Zeg nu zelf, ga je naar 1 groot museum waar van alles te vinden is, of 10 kleintjes die elk 1 stuk hebben?

Trouwens, dan krijg je ook nooit meer een overzicht van wat de spoorwegen ooit waren. En dan zwijgen we nog om die te laten rijden, welke kleine baan kan dat aan?

Johan

Expert in non-working solutions.
Titel: museum nmbs
Bericht door: janjozef op 06 januari 2005, 07:56:48 AM
Als ge dat papiertje moet tekenen zou ik het tekenen en zeker op het internet zetten. Alleen de vraag betekent dat ze iets zouden te verbergen hebben. Dit alles als ik een papiertje zou moeten tekenen natuurlijk.
Titel: museum nmbs
Bericht door: Havoc op 06 januari 2005, 12:48:38 PM
Waarschijnlijk te maken met copyrights.


Johan

Expert in non-working solutions.
Titel: museum nmbs
Bericht door: Hapag Lloyd op 06 januari 2005, 14:56:57 PM
Hoi ,

Tja , ik begrijp jullie standpunten maar al te goed.  En inderdaad , een stukje spoorweggeschiedenis mag niet verloren gaan.

En ja , ik ben al in het museum van Leuven geweest.  En ik heb maar ??n woord voor : imposant ! Een stukje , prachtige geschiedenis.

Maar vergeet niet dat de NMBS een nieuw era ingaat.  Een era die opgelegd is door Europa : liberalisering.  Zowel voor de goederen als de reizigers.  De NMBS moet concurrentie aangaan met de omringende staatsspoorwegen en de priv?-maatschappijen.  En dat kost geld.  V??????l geld.  Maar iedereen weet dat de NMBS financieel ziek is.  Dus alle middelen om geld te vinden zijn noodzakelijk.

En het is de normaalste gang van zaken , als er bezuinigd moet worden , de minst rendabele afdelingen altijd eerst de hardste klappen te verwerken krijgen.
Musea en historisch rollend materiaal horen helaas tot de afdeling 'onrendabel'.
 
Groetjes ,

Tom.
Titel: museum nmbs
Bericht door: janjozef op 06 januari 2005, 15:47:06 PM
Bon dan zouden we hier eens op het forum moeten zien of we geen actie kunnen organiseren om de "politiek" er op te wijzen dat al dat oude materiaal tot het industrieel erfgoed van belgie behoort en dat er toch iets mag gedaan worden om het weinige dat we bezitten te kunnen behouden en van de nieuwere exemplaren te bewaren.
Titel: museum nmbs
Bericht door: Peter op 06 januari 2005, 15:55:17 PM
Hallo,
Tom, door mijn beroep (logistiek specialist) heb ik zeer dikwijls te maken met alle vormen van transport, en geloof me vrij, onze NMBS is niet de enige die ziek is in Europa. Ondanks alle moeite die bedrijven doen om een alternatief te vinden voor het wegtransport, doet men bij de spoorwegen (NMBS/DB/SNCF enz.) niet de geringste moeite om de bedrijven tegemoet te komen. En het ligt NIET aan de mensen waarmee we in kontakt komen. De meeste spoorwegen schaffen direkt van alles af als het niet rendeert, i.p.v. eens te kijken wat het probleem juist is. Maar ja, een lijn stilleggen is veel gemakkelijker dan gezamelijk een oplossing zoeken. En als ze dan geld tekort hebben, dan is het nooit hun schuld. Dan moeten direkt de tarieven omhoog, het patrimonium verkocht worden en nog van dat fraais. Ik denk dat indien de direktie leden eens de moeite zouden doen om uit hun ivoren toren te komen en eens echt naar de basis te luisteren, veel problemen kunnen opgelost worden. In de bedrijfswereld word dit reeds hoe langer hoe meer toegepast, en dikwijls met hele goede resultaten.
Peter [:0]
Titel: museum nmbs
Bericht door: Hapag Lloyd op 06 januari 2005, 19:16:53 PM
citaat:
Geplaatst door janjozef

Bon dan zouden we hier eens op het forum moeten zien of we geen actie kunnen organiseren om de "politiek" er op te wijzen dat al dat oude materiaal tot het industrieel erfgoed van belgie behoort en dat er toch iets mag gedaan worden om het weinige dat we bezitten te kunnen behouden en van de nieuwere exemplaren te bewaren.



Geen slecht idee.  Maar ik denk dat het vechten tegen de bierkaai is.
Die politiekers zullen zeker geen interesse hebben in die 'oude rommel'.  Ze hebben nog geen oog voor hun volk , laat staan voor wat oud ijzer.
Titel: museum nmbs
Bericht door: Havoc op 06 januari 2005, 19:48:26 PM
citaat:
Die politiekers zullen zeker geen interesse hebben in die 'oude rommel'. Ze hebben nog geen oog voor hun volk , laat staan voor wat oud ijzer.


Vrees ik ook voor. Enige dat wat redding zou kunnen brengen is een onderneming die geld genoeg heeft, plaats genoeg en iemand aan de top die gek van treinen is.

Johan

Expert in non-working solutions.
Titel: museum nmbs
Bericht door: Hapag Lloyd op 06 januari 2005, 20:10:00 PM
citaat:
Geplaatst door Havoc

citaat:
Die politiekers zullen zeker geen interesse hebben in die 'oude rommel'. Ze hebben nog geen oog voor hun volk , laat staan voor wat oud ijzer.


Vrees ik ook voor. Enige dat wat redding zou kunnen brengen is een onderneming die geld genoeg heeft, plaats genoeg en iemand aan de top die gek van treinen is.

Johan

Expert in non-working solutions.



Dat is al meer in de richting.  Maar die treinenzot aan de top moet wel schatrijk zijn.

Allez , ik zal straks eens met mijn vrouw praten.  Wordt weer bedpolitiek. [V]
Titel: museum nmbs
Bericht door: tonycabus op 07 januari 2005, 00:35:53 AM
citaat:
Geplaatst door Peter

Hallo,....
Ik denk dat indien de direktie leden eens de moeite zouden doen om uit hun ivoren toren te komen en eens echt naar de basis te luisteren, veel problemen kunnen opgelost worden. In de bedrijfswereld word dit reeds hoe langer hoe meer toegepast, en dikwijls met hele goede resultaten.
Peter [:0]


In sommige bedrijven, ja!

Maar nu: op een dag, nog voor de revisie, tufte de 29013 heen en weer tussen Kapellekerk en Brussel Zuid. Terwijl het "beest" aan het uitpuffen was mocht het bekeken worden, je mocht zelfs op de stuurstand. Geen personeel aanwezig!!! Ik dus ook maar eens gaan kijken, en er komt een klasje op de lok gekropen. Meteen vragen die kinderen me uit over wat dat allemaal is, ik was de enige volwassene en zij dachten dus dat ik er wat mee te maken had. Je kennis delen, weten jullie wel....
Ondertussen komt de "machinist" ook terug aan boord en luistert aandachtig mee naar mijn uitleg. Iedereen van jullie die een stoomlok een beetje kent kon die geven. Toen de kinderen zowat uitgevraagd waren vraagt hij me: "mijnheer, bent U ingenieur bij de Spoorweg?" En ik natuurlijk: "nee mijnheer!" En toen: "interessante uitleg, bij ons in Leuven heeft me niemand wat zinnigs over die machine kunnen vertellen! Nu weet ik tenminste hoe ze werkt!"

Als dat de manier is om je patrimonium voor het nageslacht te bewaren amaai mijn voeten (ik blijf beleefd, maar ik k??k!) dan!

Tony

Titel: museum nmbs
Bericht door: tonycabus op 07 januari 2005, 00:39:59 AM
Misschien ligt hier een missie voor MSM: een landelijke petitie organiseren?
Ik zie het al voor me: een formulier in MSM/TMM om uit te snijden en dan handtekeningen inzamelen, morele plicht van elke lezer...

Dat moeten we eens voorstellen aan de redaktir, vind ik!

Tony

Titel: museum nmbs
Bericht door: janjozef op 07 januari 2005, 08:17:51 AM
Awel dat vind ik een goed voorstel ik teken de petitie direkt en vind nog wel wat treingekken om mee te tekenen. en nog beter mensen die geen treingek zijn kwestie van veel handtekeningen te verzamelen
Titel: museum nmbs
Bericht door: karthuizer op 07 januari 2005, 11:53:54 AM

En dan met de trein naar Brussel om de petitie af te geven [:D]

..:: the future belongs to those who believe in the beauty of their dreams ::..
Titel: museum nmbs
Bericht door: Havoc op 07 januari 2005, 13:38:22 PM
citaat:
Maar die treinenzot aan de top moet wel schatrijk zijn.

Allez , ik zal straks eens met mijn vrouw praten.


Zo zit dat... [:D][:D] Zo rijk nu ook weer niet denk ik. Waarschijnlijk zal het er op aan komen meer te kunne geven dan de schroothandelaar. (zelfs aan enkele euros/kilo loopt een stoomloc behoorlijk op) Transport van die dingen is een ander paar mouwen.

citaat:
En dan met de trein naar Brussel om de petitie af te geven


Ge gaat u moeten haasten, want ze gaan nog een hele hoop stations sluiten.

Johan

Expert in non-working solutions.
Titel: museum nmbs
Bericht door: janjozef op 07 januari 2005, 14:43:27 PM
Ik denk niet dat de aankoop van een oud loc stoom of diesel een probleem is maar het in rijvaardige toestand houden of, voor de heel rijken, het in rijvaardige toestand brengen dat zal de kostprijs zijn
Titel: museum nmbs
Bericht door: Johnnytrein op 07 januari 2005, 14:45:32 PM
En langs de andere kant hebben ze zopas een station dat gesloten was terug geopend. [:D]
Titel: museum nmbs
Bericht door: rgp op 07 januari 2005, 18:13:21 PM
Dag,
Het is idd een geldprobleem.
Een stoomlok rijvaardig maken in Belgi? gaat niet meer; we hebben de know how en de machnes niet meer.
Een rijvaardige stoomlok rijvaardig houden doe je best door hem te laten rijden.  Laten rijden houdt fotostops of beter videostops in.  En dat is dan weer een ander paar mouwen: want iedereen wil ook op zaterdag en zondag meer treinen zien rijden (of dat ze nog genomen worden is weer iets ander).  Veel plaats voor zo'n manifestatie is er dan weer niet.
Puur economisch is het moeilijk te verantwoorden dat op hetzelfde ogenblik de minister zou zeggen:
- we sluiten een paar stations want ze zijn niet rendable en ik wil niet meer belastingsgels in de NMBS steken
- we gaan 2 miljoen euro vrijmaken voor een museum.

Roland
Titel: museum nmbs
Bericht door: Peter op 07 januari 2005, 18:37:57 PM
Ik vind het spijtig dat hier in Belgie zo weinig mogelijk is. Als ik naar onze Nederlandse vrienden kijk, en zie wat daar wel kan, voel ik mij toch wat bedroefd. Een prachtig museum in Utrecht, en dan nog veschillende priv? groepen zoals SSN, groep Mat'54 enz. en dan durven ze nog zeggen dat die zuinig zijn. Het grote probleem hier is dat we teveel regeringen hebben, en teveel mensen die er allemaal iets over te zeggen willen hebben, en zo beslissingen nodeloos vertragen.
Maar ja, beslissen om een museum in te richten zijn waarschijnlijk niet zo populair bij onze politiekers als maanden bakkelijen over nachtvluchten. Maar tja, wie het hardst roept hier in Belgie (niet de meerderheid) krijgt gewoonlijk zijn zin.
Peter
Titel: museum nmbs
Bericht door: Havoc op 07 januari 2005, 19:03:50 PM
Ik herinner me ooit eens een boek uit de bibliotheek gelezen te hebben (over stoomlocs uiteraard) waar als laatste hoofdstuk het probleem van een stoomloc aanschaffen, restaureren en opnieuw rijvaardig maken besproken werd. Uiteraard door een engelsman geschereven. Misschien tijd om dat eens terug te zoeken...

Johan

Expert in non-working solutions.
Titel: museum nmbs
Bericht door: tonycabus op 07 januari 2005, 23:34:03 PM
Die know-how zit, geloof ik, hier bijeen!!!
Het is treurig te moeten vaststellen dat er bij de NMBS zowat niemand meer is die nog wat van de technieken van oudere loks afweet.
Bij het TSP en de CFV3V zit nog wat kennis, en dat zijn meestal ook vrijwilligers...
't is nondenonde zonde!

Tony

Titel: museum nmbs
Bericht door: tonycabus op 07 januari 2005, 23:43:20 PM
Klopt Maxim! Die hebben daar ouwe Polakken gerestaureerd en op hun beurt weer (eentje?) verkocht. Maar die twee voorgenoemde schoten het eerst door mijn hoofd....

Tony

Titel: museum nmbs
Bericht door: matti op 12 januari 2005, 21:56:16 PM
Als je ziet welke budgetten sommige zogenaamde kunst museums krijgen om pilaren vol met ham te plakken, moet er zeker geld afkunnen om een spoorwegmuseum op te richten . Dit jaar wordt Belgi? 175 jaar en de Belgische spoorwegen 170 zou dit geen mooi jaar zijn om er eindelijk eens werk van te maken . Ze beloven het ons al van in de jaren 60 . In ieder geval een dikke pluim aan al degenen die hun best doen om toch nog stoom op de rails te brengen in Belgi? . Chapeau  !!!!

 [8]
Titel: museum nmbs
Bericht door: marcgoovaerts op 21 november 2008, 02:23:37 AM
Dit is een oud draadje, dat wat stilgevallen is. Wanneer ik google, leer ik daaruit dat de museumloods in Leuven gesloopt zou worden en het museum in Brussel Noord gesloten zou worden. En dan nog heel wat vragen in de diverse parlementen die dit kleine landje rijk is. Maar alles schijnt meer dan twee jaar oud, waarna er een (letterlijk ?) doodse stilte valt. Heeft er iemand een idee hoe de situatie nu zit met het historisch NMBS-museummaterieel ?

Marc Goovaerts
Titel: museum nmbs
Bericht door: janjozef op 21 november 2008, 09:05:39 AM
Dat is een heel goede vraag

Jan