Idee
De mens is een verkenner. De mens is constant bezig met zijn kennis en omgeving uit te breiden en te verbeteren. Ook naar de ruimte toe. We zijn nu zo ongeveer 70 jaar actief in de ruimte. De maan hebben we al bezocht. Mars en andere planeten hebben we met onbemande tuigen al bezocht.
Om de eerste mensen op Mars te zetten is 2030/35 als streefdatum momenteel gezet door o.a. de NASA en SpaceX. Een eerste Marsbasis wordt dan uitgewerkt.
Tegen 2050 is het plan om met diverse teams op Mars geweest te zijn en zullen ruimteagentschappen hele steden bouwen waar Marskolonisten de rest van hun leven blijven.
Er zal uiteraard ook transport uitgewerkt worden. Zich verplaatsen zal te voet, met voertuigen, met vliegtuigen, en misschien ook met treinen gebeuren.
Er zullen verschillende gebieden ontstaan op Mars: wonen en recreatie, mijnen van ertsen en industrie voor goederenproductie. Deze gebieden zullen op een bepaalde manier met elkaar verbonden worden om mensen, ertsen en afgewerkte producten van het ene gebied naar het andere te brengen.
Ik kies hierbij voor spoorwegen. Stoom is geen optie. Diesel al evenmin gezien het ontbreken van een atmosfeer waardoor verbrandingsmotoren niet zullen werken. Electrisch misschien, maar de technologie voor aandrijving in de ruimte (en luchtledige) is momenteel meer en meer waterstofcellen aan het worden. Dus waterstof en zuurstof voor de aandrijving. Afvalstof is water.
Het minibaantje wordt uitgewerkt rond een woongebied met station enerzijds. Anderzijds ook het tanken (waterstof en zuurstof) en lossen van water. Ik breng dit "onderhoud" bewust naar het woongebied, aangezien er in het woongebied toch nood is aan zuurstofproductie en het restwater kan eveneens daar nuttig zijn. Mijnbouw en industrie zitten achter de schermen.
De treinen die in het woongebied arriveren/vertrekken zullen passagiers en afgewerkte goederen bevatten, geen ertsen.
Plan
Afmeting van zichtbaar gedeelte: ongeveer 120x60cm. Daarnaast een kleine fiddle-yard.
Systeem: HO, gelijkstroom, digitaal.
Rails: Fleischmann profi. Flexrails en zelf balasten van 'mooiere' rails e.d. heb ik totaal nog geen ervaring mee, dus ik ga voor eenvoudig materiaal hier. Zal dan eerder verweren in Mars-stijl. Heb nog genoeg andere uitdagingen.
Locomotieven: uiteraard zijn standaard Aardse locomotieven niet echt mogelijk; dus ombouwen. Ik zie 2 pistes: bovenbouw verwijderen en nieuwe bovenbouw maken, of een soort van overkapping/schil leggen over een locomotief.
Wagons: voorlopig idee is om te starten met platte goederenwagens en hier zelf een bovenbouw op te maken.
Gebouwen: eigen creaties gebaseerd op toekomstvisies en concepten van NASA, SpaceX, kunstenaars, films, strips, ...
Landschap: iets met rood strooisel als dat bestaat... een Mars-berg met tunnel staat gepland. En waarschijnlijk zullen er ook nog wel diverse rotsen en stenen liggen op het moment dat we de eerste spoorlijn op Mars bouwen.
Electronica: nog geen flauw idee; misschien met Arduino gaan experimenteren om één en andere te automatiseren...
Onderbouw en kasten: een boek is in bestelling... bevat hopelijk goede en voldoende informatie om degelijke, transporteerbare bakken en onderbouw te maken.
Start van de layout
Is al ongeveer de 12e versie die ik uitgetekend heb, maar ben er ongeveer wel uit waar ik naartoe wil.
(https://farm5.staticflickr.com/4572/38280297406_26f9a30a32_c.jpg) (https://flic.kr/p/21jGwKG)
Een idee van hoe dit op de stand zou kunnen worden (de grote cilinder beneden rechts is een "stoel" ;) ). En de bruine blok zou een soort van tafeltje kunnen worden waar ik de "making of" op één of andere manier visualiseer.
(https://farm5.staticflickr.com/4583/38304538382_033cdf0b91_c.jpg) (https://flic.kr/p/21mQLKy)
Een mockup op mijn werktafel.
(https://farm5.staticflickr.com/4532/38304538242_50b86f0573_c.jpg) (https://flic.kr/p/21mQLH9)
Om de stand van 2.5x1.5m in te kleden, zit ik wel nog met een vraagje. Er moet een opstapje voorzien worden voor kinderen. Dat opstapje moet dus waarschijnlijk ook binnen die rechthoek opgenomen worden. Maar hoe groot (LxBxH) wordt zoiets doorgaans gemaakt? Heb nu 30cm breedte voorzien.
Afmaai Frank,
Das wel een heel speciaal baantje dat je wil gaan bouwen...
principieel kan je je verbeelding alle kanten laten gaan, er is tot heden
(Van onze beschaving) nooit iemand daar geweest, dus kan je ook geen commentaar krijgen hè !
Misschien weten ze in Area 51 wel hoe zo een trein zou kunnen rijden op Mars...
Succes
Bedankt. Ha, die commentaar had ik nog niet bij stilgestaan...idd. Ben al gans mijn leven geboeid door enerzijds spoorwegen, anderzijds ruimtevaart en science-fiction, dus ik dacht, waarom die 2 niet eens combineren in zo'n wedstrijd...
Out of the box in the box 8)
geniaal hoor dit thema, ik ben heeeeeeel benieuwd ;)
dikwijls zie je in SF films dat transport gebeurd door glazen doorschijnende tunnels. Misschien ook eens overwegen. Voorbeelden bij Star Wars, Star Trek, Total Recall, Logans Run en ook een mooie van Disney: Project T in België of Tomorrowland in de rest van de wereld.
Science fiction en dergelijke zaken zijn mijn ding niet, maar ik ben toch zeer benieuwd wat dit gaat worden. Ik volg Frank!
Ik volg ook ... héél benieuwd hoe je dit in scene zal brengen :)
Ik kijk er naar uit
Paul
Ik vind dat je het in elk geval heel doordacht aanpakt. Succes er mee!
Vandaag me een beetje verder verdiept in waterstofproductie. Ijs, komende van de poolkappen van Mars, wordt afgeleverd in het station. Daar wordt het omgezet in vloeibaar water dat als grondstof voor een water electrolyse fabriek dient. Deze produceert vervolgens waterstof en zuurstof voor de aandrijving van de treinen.
De conceptuele bouwblokken van een dergelijke fabriek eens uitgezet op de digitale versie van het baantje. Water en zuurstof gaan ook naar het woongebied. Een tankinstallatie voor de treinen is voorzien. Enkele woonunits zijn aanwezig.
Volgende stap is de afzonderlijke gebouwen en constructies ontwerpen.
(https://farm5.staticflickr.com/4556/24501567528_3e8f1bb3c5_c.jpg) (https://flic.kr/p/Dk7Wps)
Weer een topic om te volgen,
Dit is een leuk idee, zelf zit ik ook met zo iets in het achterhoofd om ooit eens te maken.... Maar dan in combinatie met de zeppelin van Marklin.
Succes met de bouw
crimineel hoeveel fantastische fantasie er hier in zit. 8)
Grtz,
Samuel.
Leuk project.
Ik kijk er naar uit hoe je Arnold Schwarzenegger (Total Recall) gaat integreren in je project ;)
Geert
Heel leuk project. Ik ga je zeker volgen en ben zeer benieuwd hoe dit uitpakt. ;)
Lijkt me een boeiend concept. Volg met belangstelling de uitwerking.
Citaat van: Geert op 13 november 2017, 11:45:59 AM
Ik kijk er naar uit hoe je Arnold Schwarzenegger (Total Recall) gaat integreren in je project ;)
Als ik een Arnold-Preisermanneke vind, komt hij er zeker bij... ;)
Heb alleszins een aantal gimmicks in mijn hoofd, maar die ga ik als surprise houden voor in Leuven... ;D
Linkje (http://www.humanmars.net/2015/09/mars-base-model-by-kevin-atkins.html)
Geert
Citaat van: Geert op 14 november 2017, 08:58:51 AM
Linkje (http://www.humanmars.net/2015/09/mars-base-model-by-kevin-atkins.html)
Geert
Die foto's had ik al bij mijn referentiemateriaal gevoegd. Maar toch bedankt.
De eerste kolonisten zijn gearriveerd... de bouw kan beginnen...
(https://farm5.staticflickr.com/4539/38438623752_f75214453a_c.jpg) (https://flic.kr/p/21yFZEh)
Doet me denken aan een set die ik vroeger ook had, ik dacht van Airfix.
Zijn inderdaad van Airfix. Redelijk oud. Een complete set is nog te vinden, maar niet echt goedkoop. Dit onvolledig setje heb ik goedkoop op de kop kunnen tikken. Zijn ook schaal 1/72, dus niet helemaal correct, maar ga ze toch gebruiken.
Ondertussen wel bij Shapeways (https://www.shapeways.com/) astronautjes op 1/87 3D geprint tegengekomen. En goedkoper. De volgende kolonisten ga ik dus daar bestellen.
Denkt dat de combinatie van de 1/72 en 1/87 mannekes niet gaat lukken...
ik heb overlaatste een 2Pk schaal 1/76 gekocht en het verschil is veel te groot.
Ach ruimtepakken zijn best groot, en wat is schaal, ruimte... komen er nog mennekes zonder een vissenkom op hun kop?
Frank zal wel weten wat ie doet :)
Grtz,
Samuel.
Citaat van: Kautenbach op 17 november 2017, 17:39:33 PMkomen er nog mennekes zonder een vissenkom op hun kop?
Normaal wel. Binnen in bepaalde gebouwen.
Citaat van: philippe_007 op 17 november 2017, 07:32:57 AMDenkt dat de combinatie van de 1/72 en 1/87 mannekes niet gaat lukken...
Ga ik inderdaad moeten testen. Maar hangt natuurlijk ook een beetje van het tijdperk af... van zodra de mens op Mars woont en zich daar voortplant, gaan vanaf bepaalde generaties de mensen sowieso groter (langer) worden door de veel lagere zwaartekrachtwerking... dus wie weet... ;)
:) top, er is over nagedacht
misschien de grotere de mannelijke astronauten laten spelen en de kleinere (bezoekende Marsianen?/)2 heuveltjes rijker maken ;)
En we zijn begonnen met de bouw. Een watertank wordt het eerste project.
In 't weekend een eerste versie uitgetekend...
(https://farm5.staticflickr.com/4537/38468788536_8a20cbe826_c.jpg) (https://flic.kr/p/21BmAAL)
Vandaag alvast wat aan het knutselen geweest.
(https://farm5.staticflickr.com/4556/38517454302_a41eb07943_c.jpg) (https://flic.kr/p/21FE2eG)
(https://farm5.staticflickr.com/4573/38517454502_e57d7ace08_c.jpg) (https://flic.kr/p/21FE2i9)
Zonnepaneeltjes moeten richting de zon bijgestuurd kunnen worden; dus een motor en sturingseenheid voorzien. 't Zullen waarschijnlijk geen rechthoekige panelen worden, hoor. Te saai.
(https://farm5.staticflickr.com/4555/38517455012_8fee0b7ba0_c.jpg) (https://flic.kr/p/21FE2rW)
En knutselen leidt tot nadenken wat leidt tot aanpassing van het design...
(https://farm5.staticflickr.com/4560/26773293479_4f5a11abf7_c.jpg) (https://flic.kr/p/GMS8og)
De basis voor de watertank zit in elkaar.
(https://farm5.staticflickr.com/4580/38640669091_fff9623b0a_c.jpg) (https://flic.kr/p/21SxwGB)
Met de zonnepanelen bovenop ga ik nog wachten. Weet nog niet goed welke richting en design daarmee uit. Overweeg voor de energieproductie ook windmolens; is perfect op Mars mogelijk (windsnelheden tot 100 km/u). Dus ga me eerst met andere gebouwen bezig houden.
Dit gaat lekker, ben heel benieuwd
Citaat van: Firewolf op 16 november 2017, 23:22:04 PM
Zijn inderdaad van Airfix. Redelijk oud. Een complete set is nog te vinden, maar niet echt goedkoop.
Tja, en een paar jaar geleden heb ik op de beurs in Hoboken met veel moeite een complete set verkocht voor drie euro...
Donderdag lotje gewonnen op Catawiki. Vandaag al mooi thuis geleverd.
Vooral geboden voor de wagonnetjes. Hiermee ga ik nu verder scratch builden. Heb nu voldoende platte wagons bij elkaar om de 3 treinen die ik op het baantje wil laten rijden samen te stellen.
Het rangeerlocomotiefje is, voor wat ik uiteindelijk betaald heb voor het lot, een mooi extraatje. Is een analoge, dus niet direct bruikbaar op mijn digitaal systeem. Ga wel eens informatie zoeken of ik hem eventueel kan ombouwen, want kwa afmetingen is hij verder wel ideaal. Anders wordt het gewoon een locomotiefje in de vitrinekast.
(https://farm5.staticflickr.com/4644/27158198389_8dbd78fb6c_c.jpg) (https://flic.kr/p/HnSScP)
Voor het transport van water en vloeibare zuurstof heb ik me een beetje laten inspireren door tankcontainers. Dit zijn containers volgens ISO normen van 6mx2mx2m. Voor het dagdagelijks gebruik op Mars vond ik die een beetje te groot. Ik heb daarom het design wat kleiner gemaakt (3mx1mx1m). Om dan vervolgens deze containers te gebruiken zoals we vroeg hier wel eens met gasflessen deden om te koken bv. Als de container leeg is, vervangen we hem.
Met een tank container van 3x1x1 kunnen we zo'n 2200 l water of andere vloeistof opslagen. In principe ruim voldoende voor een persoon/gezin om even verder te doen.
Tegelijkertijd een eerste prototype van wagon aan het bouwen om 4 van dergelijke containers te transporteren.
Ik gebruik platte gondala wagens als basis. Hierop ga ik een custom bovenbouw maken. Ik wil mijn originele wagon later nog bruikbaar houden voor andere baantjes.
(https://farm5.staticflickr.com/4693/27388583399_e814b7c7c9_c.jpg) (https://flic.kr/p/HJeDDa)
(https://farm5.staticflickr.com/4684/39135682492_06d13d42a1_c.jpg) (https://flic.kr/p/22ChAWq)
(https://farm5.staticflickr.com/4647/24305010757_8a1683cd86_c.jpg) (https://flic.kr/p/D2KwVB)
(https://farm5.staticflickr.com/4600/39135684322_73dc2ea869_c.jpg) (https://flic.kr/p/22ChBtY)
Prototyping van de tank container.
(https://farm5.staticflickr.com/4689/27388589189_0d7197d325_c.jpg) (https://flic.kr/p/HJeFmZ)
(https://farm5.staticflickr.com/4725/39135685922_b0835f6699_c.jpg) (https://flic.kr/p/22ChBXy)
(https://farm5.staticflickr.com/4634/39166003201_a3034467a0_c.jpg) (https://flic.kr/p/22EY1eg)
Constructie van de containers en wagons wordt zodanig uitgewerkt dat ze met één of ander heftruck systeem geladen en gelost kunnen worden.
Een dryfit van een mogelijkheid op volgende foto's.
(https://farm5.staticflickr.com/4693/27388595009_eea4ab3dab_c.jpg) (https://flic.kr/p/HJeH6k)
(https://farm5.staticflickr.com/4732/39166007311_46f3d37705_c.jpg) (https://flic.kr/p/22EY2s8)