Een eenvoudig vraagje.
Hoe diep kan je boren in de lens van een 5 mm lens ( dus boven in de top) met een boortje van 1 mm ?
Waarom, wel ik ga over op de glasvezeltechniek ( althans voor sommige toepassingen).
Wie weet meer ?;)
Waarom boren? Je kan die glasvezel toch gewoon tegen de top van de led leggen?
En als je toch wil boren, dan probeer je toch gewoon? Anders moeten wij onze leds er aan opofferen.[:)]
Omdat Klaas een LED een afgerond kop heeft en aldus danig de vezel kans loopt "eraf" te schuiven maw hij blijft niet altijd netjes op de kop zitten. Lijmen kan niet omdat je dan de lichtbundel onderbreekt. ( heb het al gedaan)
Door een inkeping in de lens voorkom je dit ....denk ik.
Of klopt deze redenering niet ?
En inderdaad met "te" diep kan je de LED kapot maken. Maar hoeveel is te diep ?
Dat hangt af van de led, namelijk waar de chip geplaatst is.
Meestal is de kap van de led transparant, en kan je zien hoe diep je zit:
(http://web.tradekorea.com/upload_file2/sell/61/S00007561/5mm_round_led.jpg)
Ik zou schatten: Blijf op 0.5 mm van de chip, en boor met de hand of op laag toerental, zodat de chip niet warm wordt.
Veel beter is een passend stukje pijp om de led schuiven en daar in wer een ander pijpje met de glasvezel.
Het is even zoeken maar het bestaat wel.
Er zijn ook houders te koop maar volgens mij alleen voor 3 mm leds
Boren zou ik niet doen.
Wellicht werkt het wel maar veel licht gaat verloren door de doffe binnenkant van het gat.
wim
citaat:
Geplaatst door argilla
...en aldus danig de vezel kans loopt "eraf" te schuiven maw hij blijft niet altijd netjes op de kop zitten.
Je kunt de vezel toch apart van de led fixeren?
citaat:
Maar hoeveel is te diep ?
Zoals ik al zei, proberen. Als je er een stuk hebt gemaakt weet je dat je te ver bent gegaan.[:)]
En Gerolf zei het al, je kan bij de meeste leds door de kap kijken. Dus boor een stukje en kijk hoever je gekomen bent. Daarbij moet je niet alleen op de chip letten, maar ook op een heel dun draadje dat van het midden van de chip naar de anodeaansluiting loopt.
Bij een led met helder plastic kan je de draad die langs de kant waar het licht uitkomt zien zitten. Eens tegen het licht houden en goed kijken. Verder zou ik me daar niet mee bezig houden en de fiber met een stuk krimpkous (of meerdere) aan de led fixeren.
Voor de verlichting van de tafel in mijn Stellwerk heb ik gaatjes geboord (met de Dremel) van ca.1mm, 1.5mm diep in 3mm LEDs om met glasvezel de bordverlichting te imiteren. Glasvezel geplakt met Fix-All Xtal van Soudal. Werkt prima...
'k Heb wel gemerkt dat minder diepe gaatje een klaarder resultaat geven. Blijkbaar zit je dan dichter bij een soort brandpunt veronderstel ik.
citaat:
Geplaatst door Dirky
Voor de verlichting van de tafel in mijn Stellwerk heb ik gaatjes geboord (met de Dremel) van ca.1mm, 1.5mm diep in 3mm LEDs om met glasvezel de bordverlichting te imiteren. Glasvezel geplakt met Fix-All Xtal van Soudal. Werkt prima...
'k Heb wel gemerkt dat minder diepe gaatje een klaarder resultaat geven. Blijkbaar zit je dan dichter bij een soort brandpunt veronderstel ik.
Domme opmerking:
Waarom niet een witte led in de bedientafel en gaatjes met gekleurd plastic achterzijde bovenkant
wim
allemaal niet noding.Gewoon een stukje krimpkous over de LED en de glasvezeldraad.Toekrimpen en klaar is Kees.Zo deed Henckens seinen het vroeger ook.De seintjes van Frank Boelens waren ook zo.
@ Bellejt,
De fibers die Frank gebruikte, werden niet via een krimpkous gemonteerd. Hij monteerde de leds op een print en op deze print werd een haaks een plaatje gemonteerd bestaande uit messing waar hij de fiber in stak.
Dit messing plaatje bestond uit meerdere plaatjes waarin groeven ge?tst waren. Heel doeltreffend en stabiel.
Mvg
Koen
De voorkant van de LED is een lens, er in boren verslechterd de lichtopbrengst. En inderdaad, zoals hierboven staat, is het "gat" dan doffer en wordt het licht nog meer tegengehouden. En ook niet gezond!
Stukje krimpkous is ideaal. Ook even zoeken naar de goede afstand ivm de voornoemde lens. Omdat een gewone LED nu eenmaal van alle kanten moet kunnen gezien worden (of hij brandt bedoel ik) hebben de ingenieurs jaren gezocht om een goede lichtspreiding te krijgen!
Er zijn ook speciale houders waarin de glaskabel schroeft.
Een LED met platte kop en een kleine stralingshoek is B.V. bij Conrad Bestnr.: 175313 - 89 .
In de audiowereld wordt toch al enkele jaren optische kabels gebruikt voor
de betere audioverbinding ?? Veel moederborden van pc's hebben dit zelfs.
Die kabels waren destijds niet goedkoop maar ik veronderstel dat dit
nu toch enigszins is veranderd. Is zo'n contraplug niet handig om een led
in te monteren ?
citaat:
In de audiowereld wordt toch al enkele jaren optische kabels gebruikt voor
de betere audioverbinding ?? Veel moederborden van pc's hebben dit zelfs.
Die kabels waren destijds niet goedkoop maar ik veronderstel dat dit
nu toch enigszins is veranderd. Is zo'n contraplug niet handig om een led
in te monteren ?
Niet echt. Er zijn geen pluggen, enkel modeules. Die modules hebben de leds in gemonteerd. De kabel is goedkoop maar de modules vallen tegen. Trouwens ook redelijk dik die kabel 1mm diameter dacht ik.
...en die modules geven ook geen zichtbaar licht! Je kan de LED eruit prutsen natuurlijk maar waar ben je dan mee bezig!
citaat:
...en die modules geven ook geen zichtbaar licht!
Ik stel voor dat je eens in zo'n module kijkt. Een gewone rode led (650nm).
Maar heb je dat ook getest?
Anders heb ik er andere, de mijne zijn infrarood.
Ahum[:I], zie hieronder.
klopt! Audio is zichtbaar licht!
Wat belet argilla dus om ze te gebruiken!
Met alleen rode seinen blijven alle treinen stilstaan...
Maar vooral de prijs denk ik. Aan 1.5 euro (zonder btw) als je er 100 koopt zijn het dure leds. En dan moet je nog de connectors kopen die erin passen. En nog ombouwen als je andere kleuren wil.
Als je dezelfde kabel gebruikt als voor audio, dan is het volgende misschien een oplossing:
- de audiokabel is normaal 2.2mm diameter over de mantel en de kern is 1mm.
- neem leds met een diameter van 3mm
- neem messing of polystyreen buisje van 3mm binnendiameter
- snij daar een stukje van 1-2cm af.
- lijm langs 1 kant de led
- strip een stukje van de kabel en schuif over de kern een buisje met buitendiameter 3mm en een binnendiameter van 1mm (of 2 buisjes in elkaar). Zorg dat de kern van de kabel slechts een klein beetje uitsteekt.
- steek dat in de buis met de led
- zet vast met een stukje krimpkous
Andere oplossing is dat je een blokje alu/messing/plastic neemt, daar in de kolomboor eerst een gat van 2.2mm in boort en dan langs 1 kant verder uitboort tot de diameter van je leds. Kan je direct er enkele naast elkaar boren. Misschien is een gat van 2mm genoeg, met de speling van de boor erbij klemt de kabel mischien direct genoeg.
Zo zit de kern van de kabel netjes in het midden van de led. Moderne leds geven genoeg licht om zonder boren in te koppelen. Het zal niet ideaal zijn maar wel stabiel en goed reproduceerbaar. Leds van 3mm hebben trouwens minder plastic voor de chip. En er zijn ook leds met een platte voorkant! En leds van 2mm diameter!
Mogelijkheden genoeg met andere woorden.
ik ga nou niet discuteren maar op volgende foto staat een sein van Frank Boelens.Je ziet duidelijk de krimpkous en het fijne witte stukje grotere glasvezel.Daar ging de glasvezel van het sein en betreffende kleur in.Deze foto is trouwens ook naar Henckens gestuurd zodat zij de produktie konden verderzetten.Weet niet hoe het daar nu staat.
(http://www3.picturepush.com/photo/a/6991751/800/test/sein1bouw.jpg)
Waarom niet smd leds gebruiken
En dan zonder lichtgeleiders,zo mooi is die rond kont achter sein nu ook weer niet.
wim
Ik denk niet dat Argilla het over seinen had [;)]
Hij heet weliswaar niet gezegd waarom hij lichtgeleiders aan 5mm-leds wou "koppelen" [:)]
@Bellejt,
Ik denk dat hij dus twee versies gebouwd heeft. Onderstaand vind je een foto van de seinen die ik van hem heb (zo'n 80-tal).
De foto kan interessant zijn voor Argilla.
Mvg
Koen
(http://i34.photobucket.com/albums/d129/koenv/IMG_6250.jpg)
Ik heb ook zo'n dingetje zoals Koen met vergelijkbare steuntjes, maar dan met smd's, van Henckens.
citaat:
Geplaatst door Koen
@Bellejt,
Ik denk dat hij dus twee versies gebouwd heeft. Onderstaand vind je een foto van de seinen die ik van hem heb (zo'n 80-tal).
De foto kan interessant zijn voor Argilla.
Mvg
Koen
(http://i34.photobucket.com/albums/d129/koenv/IMG_6250.jpg)
Dit is het ! Maar ....hoe kan je zoiets maken .Ik bedoel niet het printje, maar de glasvezelhouder. Zou dit ook in kunststof gaan ??
Waarom..gewoon om Gerolf zijn seinen (en die zeer goed zijn [:)] zie bouwen in MSM artikel nr ) te bouwen.
Is veel gemakkelijker dan het SMD ledjes of 3mm ledjes.
Allee als Gerolf er niets tegen heeft.
Gewoon de seinen "moderniseren" noem ik dit. Zie ja dit zitten Gerolf [;)]
En dit niet alleen voor de H0 zolderbaan.
Zoals velen onder U weten ligt er in de tuin ook een baan (1/29) De seinen die hiervoor verkocht worden ( weleenswaar USA modellen) zijn met de haren getrokken. De lichten zijn nog lampjes ipv leds oversized en werkelijk oversized lampjes en niet bedrijfzeker( insijpeling van vocht, klein ongedierte dia dan geeloktrukeerd worden een echte genocide) Bovendien in ons klimaat niet geheel "waterdicht" Verbruiken veel stroom.Dus ga ik Gerolf zijn seinen ietsjes veramerikaniseren ( seinplaat vooral)Maar het principe blijft hetzelfde ...alleen glasvezel met leds.De seinen die nu in de tuin staan zijn van het recht aan recht toe type.Niet echt mooi om te zien.
Vandaar de vraag. Ik weet dat ik mij misschien veel werk op mijn hals haal, maar het is in ons klimaat de meest bedrijfszekere toepassing.Heb regelmatig kortsluiting ( heb al een supersnelle zekering ingebouwd maar nog regelmatig court circuit).
Maar nogmaals H0 eerst en dan 1/29 alles op zijn tijd.[;)][:D]
citaat:
Geplaatst door argilla
..gewoon om Gerolf zijn seinen (...zie bouwen in MSM) te bouwen.
Is veel gemakkelijker dan het SMD ledjes of 3mm ledjes. Allee als Gerolf er niets tegen heeft. Gewoon de seinen "moderniseren" noem ik dit. Zie ja dit zitten Gerolf [;)]
Doe gerust, Marc [8D] Dat is de reden van publicatie, h?: om anderen op idee?n te brengen.
Persoonlijk vind ik wel dat zo je een stap achteruit doet. Mij stoorden die zichtbare glasvezels nogal, en daarom heb ik smd's gebruikt. "Ooit" moet ik er nog wat maken, en dan zullen de onderdelen ge?tst worden [;)]
zo heb ik er geen gekregen.Denk dat voor zelfbouw de versie met krimpkous wel makkelijker te maken is.Anders moet je frezen of boren in dunne plaat.Lijkt mij moeilijk.
lichtgeleiders? Waarom moeilijk maken als het zo simpel is met SMD-Leds?
http://www.flickr.com/photos/69240228@N04/6358481767/in/photostream
'tis bijkanst echt!
...en een fijne soldeerbout en een goede bril natuurlijk...
citaat:
lichtgeleiders? Waarom moeilijk maken als het zo simpel is met SMD-Leds?
Zou ik ook denken. Zeker in 1/29 (welke schaal dat ook mogen zijn). Een lichtbak achter op een sein is gemakkelijk 200mm doormeter. In 1/29 is dat 3mm. Daar kan een complete disco-lichtbak in in smd! (met een beetje dichterlijke vrijheid)
citaat:
Geplaatst door Havoc
Met alleen rode seinen blijven alle treinen stilstaan...
kunnen er ook geen ongelukken gebeuren..
Argilla, het messingplaatje bestaat uit 2 of zelfs 3 aan elkaar gesoldeerde plaatjes zo te zien. Kan je mijn gedacht evengoed met styreen doen.
Wat het gebruik van dunne lichtgeleiders betreft ben ik ook wel voorstander tenzij je de SMD's echt met haarfijne draad aansluit. Met alle respect Hugooke, maar de aansluitdraden op je sein mochten toch wel iets dunner geweest zijn...
Ergens anders op dit forum staat een vraag over de aankoop van een digitale camera. Mijn opmerking daaronder is dat een "macro" opname de details onnatuurlijk uitvergroot. Dit seintje ligt al 20 jaar in mijn "to do" doos. Als de ladder en het "balkon" aangebracht zijn zie je die kabels bijna niet meer. Ik heb deze foto gebruikt, juist omdat je de LEDS goed ziet. De gebruikte draad is "wrap" draad, zowat de fijnste ge?soleerde die je toen kon vinden. Ondertussen heb ik wikkeldraad gevonden die veel fijner is maar lastiger om mee te werken.
Kan iemand me een foto tonen van een sein met lichtgeleiders? Ik ben wel benieuwd hoe dat eruit ziet.
Nog even opmerken dat dit sein compleet "scratchbuilt" is, ook de ge?tste mast. Foto van een afgewerkt model volgt... als ik ooit de tijd vind om...
citaat:
Geplaatst door Dirky
...tenzij je de SMD's echt met haarfijne draad aansluit...
En dat kan! Een haardikte is gemiddelde 1/20mm, en zulke lakdraad is bvb bij Conrad te koop (ik heb hem al gebruikt) [;)]
citaat:
Geplaatst door Havoc
citaat:
lichtgeleiders? Waarom moeilijk maken als het zo simpel is met SMD-Leds?
Zou ik ook denken. Zeker in 1/29 (welke schaal dat ook mogen zijn). Een lichtbak achter op een sein is gemakkelijk 200mm doormeter. In 1/29 is dat 3mm. Daar kan een complete disco-lichtbak in in smd! (met een beetje dichterlijke vrijheid)
Het probleem is niet de led's. Het probleem is ons klimaat. De seinen op 1:29 blijven ( logischer wijze) staan. Zelfs de lichtbak heeft na een tijdje vocht problemen. Door bv condens in de lichtbak. Ik kan het weten want heb er al ervaring mee.Telkens vocht ! Hoe goed ook de lichtbak is afgeschermd.
Je moet maar eens vragen aan mensen die in huis vochtproblemen hebben hoe moeilijk het is dit te bestrijden ( niet echt een vergelijking maaar ik wil maar aangeven over vocht !)
Lichtgeleiders hebben geen last van dit vocht.
Tuinspoor kan je nu eenmaal niet vergelijken met een zolderbaan.Welke schaal je ook gebruikt als tuinspoor. Het is ook geen wonder dat je op tuinsporen zo weinig seinen ziet.
Niet te snel denken Havoc [;)]
citaat:
Geplaatst door argilla
Lichtgeleiders hebben geen last van dit vocht.
En waar ga je de leds dan plaatsen? Toch geen meterlange lichtgeleiders, hoop ik [;)]
Denk ook aan UV - ik weet niet of je lichtgeleiders daar tegen kunnen.
Je leds en -aansluitingen kan je denk ik prima afschermen (verf, hars, ...)
citaat:
Geplaatst door Gerolf
Je leds en -aansluitingen kan je denk ik prima afschermen (verf, hars, ...)
Ja dat denk ik ook,lantaarns en stoplichten 1 op 1 staan ook altijd buiten
wim
UV en vocht zijn trouwens niet de enige vijanden buiten.
Ik denk dat lichtgeleiders ook niet goed tegen vervuiling, zure regen, mosvorming, ongedierte, ... kunnen.
citaat:
Tuinspoor kan je nu eenmaal niet vergelijken met een zolderbaan.Welke schaal je ook gebruikt als tuinspoor. Het is ook geen wonder dat je op tuinsporen zo weinig seinen ziet.
Klopt, maar als je de lichtbak ingiet in hars kan er weinig mee gebeuren. Enig probleem dan is de draad die eruit komt. Het hars moet goed aan de draad hechten. Ik denk trouwens dat de meeste tuinspoorders zaken zoals seinen binnenpakken in de winterperiode.
En dan blijft nog de vraag van Gerolf: "waar ga je de leds plaatsen?". Als je die in een doosje naast het spoor plaatst maakt het geen verschil of je de leds direct in het sein plaatst, de problemen zijn hetzelfde. En met die plastic lichtgeleiders (de audiokabels die je voorstelt zijn plastic, geen glas) is het verlies redelijk groot (0.5-1dB/m) Dus na 3-6m blijft er nog de helft over. Als je in de tuin dan wat afstand moet afleggen gaat het snel naar beneden. (3dB is de helft, het gaat over vermogens)
Van de rest (UV water etc) gaat het niet veel last hebben, PMMA is heel stabiel. En vuil blijft voor leds of vezels hetzelfde probleem.
Uit het voorgaande heb ik (eindelijk?) begrepen dat het niet om HO gaat maar op een baan op grotere schaal in de open lucht.
Hier gelden uiteraard andere regels qua corrosie en dergelijke. Alhoewel het op een zolder of schuur ook niet altijd optimaal is.
Als je met elektrische verbindingen werkt verplaats je het probleem naar waar de aansluitingen zijn. Je kan LEDs solderen en de leidingen e.d. heel goed afschermen, maar ergens moet je die aansluiten en daar ontstaan de problemen. Een LED heeft een zeer lange levensduur, dus tenzij er stommiteiten gebeuren moet je er nooit meer aan kunnen werken, en kan je alles dus zo goed mogelijk afschermen van de elementen.
Vraagje: geeft zo'n lichtgeleider-systeem voldoende licht om de seinen bij daglicht te zien?
citaat:
Geplaatst door Huugooke
Vraagje: geeft zo'n lichtgeleider-systeem voldoende licht om de seinen bij daglicht te zien?
Ik denk het niet,de kijkhoek is beperkt en zelfs binnen zie je duidelijk verschil.
Ik had wel enkele toepassingen,maar nu smd leds er zijn zie ik het nut er niet meer van in.(zelfs in HO)
Dus alles er uit gegooid.
wim