Modelspoormagazine forum

Modelspoor, praktijk => Sporenplannen => Topic gestart door: joble op 22 juni 2011, 10:54:57 AM

Titel: kopstation
Bericht door: joble op 22 juni 2011, 10:54:57 AM
Momenteel plan ik een klein Belgisch kopstation, met 2 of maximum 3 sporen. En eventueel wissel om de locomotieven te laten omrijden.

Omdat de NMBS weing kopstations had, is hier ook weinig info over te vinden. Er is wel info op internet, maar hetgene ik zoek, vind ik niet.

Waren de omrij wissels altijd aanwezig? Of werd er ook met ?hulp locomotieven? gewerkt.

Om de loc te laten omrijden, moest het andere spoor uiteraard vrij zijn. Was dit niet beperkend voor het station? Uiteindelijk kan je maar 1 van de 2 perrons tegelijk gebruiken. Of zie ik dit verkeerd?

Op wikipedia staat een lijst van het kleine aantal NMBS kopstations. Zijn er buiten deze lijst nog andere kopstations geweest van priv? spoormaatschappijen?

Alvast bedankt.

Groeten,
Johan
Titel: kopstation
Bericht door: Johan Poelmans op 22 juni 2011, 17:23:12 PM
Omrij wissel: zelfs de dag van vandaag liggen er blijkbaar hier en daar nog: Kijk maar naar Genk...

Zoiets is beperkend tot op zekere hoogte, je kan de 2 perrons tegelijk gebruiken, mits je je omlopen goed plant: als je eerst omloopt, dan de volgende trein laat arriveren, en die volgende trein pas omloopt als de eerste vertrokken is bijvoorbeeld...

Maareuh, welk tijdperk plan je eigenlijk? Want vermits je het over prive-maatschappijen hebt vermoed ik dat het ook over een stoomtijdperk gaat?
Titel: kopstation
Bericht door: chef garde op 22 juni 2011, 18:54:43 PM
citaat:
Geplaatst door joble

Zijn er buiten deze lijst nog andere kopstations geweest van priv? spoormaatschappijen?

Alvast bedankt.

Groeten,
Johan


Het huidige Gent-Dampoort bestond ooit uit 2 naast elkaar liggende kopstations.
Titel: kopstation
Bericht door: Paulogic op 22 juni 2011, 19:34:55 PM
2??? Rug tegen Rug of zo ??
Titel: kopstation
Bericht door: conducteur op 22 juni 2011, 19:47:47 PM
NAAST elkaar Paul!
Titel: kopstation
Bericht door: chef garde op 22 juni 2011, 20:39:25 PM
citaat:
Geplaatst door Paulogic

2??? Rug tegen Rug of zo ??

Idd, naast elkaar.  Uw boek "Gent op het spoor" eens aandachtig lezen h? man!!  [;)]
Je had de Chemins de Fer de Eecloo ? Gand en dan nog de maatschappij die reed van Gent naar Antwerpen.
Titel: kopstation
Bericht door: Paulogic op 22 juni 2011, 21:32:36 PM
Ik laser nogthans zulle... alle dagen...[:D][}:)][:D]

Kzal da boekske eens moeten verder lezen...
Titel: kopstation
Bericht door: Michiel op 22 juni 2011, 22:25:57 PM
Belgi? had vroeger veel meer kopstations dan nu. De lijst op wikipedia zijn de huidige kopstations. Vroeger had je natuurlijk nog Brussel Noord en Brussel Bogaarden (Zuid), maar ook vele andere Belgische steden hadden vroeger een kopstation, en werd later doorgetrokken. Denk maar aan Verviers.

Titel: kopstation
Bericht door: joble op 23 juni 2011, 08:55:38 AM
Bedankt! Met deze informatie ga ik eens terug op zoek naar voorbeelden en foto's.

Wat me na jullie antwoorden nu ook duidelijk is, is dat de treinen v??r de wissels stopten.  Je verliest dan wel wat perronlengte, maar dan is omlopen naar beide kanten mogelijk. Logisch, anders heeft ??n van de perrons geen enkel nut. Dom van me om dit niet eerder ingezien te hebben, waarschijnlijk was ik te gefocust op het optimaal benutten van de perronlengte?

Blijkbaar is er een stukje van mijn startpost verdwenen met het copy-pasten...
Het gaat om een oud reizigersstation aan een lijn die vele 10-tallen jaren verval gekend heeft tot een vereniging dit alles gerestaureerd heeft (zoals Mariembourg, Maldegem, ...).

In de realiteit zal de drukte in het station een pak minder zijn dan in het 'echte' stoomtijdperk. De vraag over het beperkend zijn van de omrijsporen was vooral uit algemene interesse.


Groeten,
Johan
Titel: kopstation
Bericht door: Doornroosje op 23 juni 2011, 09:30:03 AM
Een ander voorbeeld van kopstation is het station van Turnhout.

Dit station lijkt op een gewoon station op een enkelsporige lijn. Aan de kant van Nederland ligt achter het reizigersstation een uitwijk/opstel-bundel. Voor op mijn grote baan dacht ik ook een dergelijk kopstation te ontwerpen. Ik denk dat dit een hoop mogelijkheden kan cree?ren!

Hieronder het schematisch seininrichtingsplan Infrabel van station Turnhout:

(https://lh6.googleusercontent.com/-wJh2Lne9P5M/TgLrEDivAfI/AAAAAAAAAKk/7YBatqYalno/s800/Turnhout.jpg)

Voor andere station wil ik ze best ook uploaden of doormailen via PM.
Titel: kopstation
Bericht door: Johan Poelmans op 23 juni 2011, 19:08:28 PM
Turnhout is oorspronkelijk een doorgangsstation dacht ik? Ging die lijn niet ooit naar nederland?
Titel: kopstation
Bericht door: eddy op 23 juni 2011, 20:24:13 PM
Hoi Joble,
Scherpenheuvel was ook een kopstation.Het sporenplan staat in MSM 100.

groeten eddy
Titel: kopstation
Bericht door: conducteur op 23 juni 2011, 20:37:43 PM
citaat:
Geplaatst door Michiel

Belgi? had vroeger veel meer kopstations dan nu. De lijst op wikipedia zijn de huidige kopstations. Vroeger had je natuurlijk nog Brussel Noord en Brussel Bogaarden (Zuid), maar ook vele andere Belgische steden hadden vroeger een kopstation, en werd later doorgetrokken. Denk maar aan Verviers.




Het station van Blankenberge is nu net het omgekeerde h?, dat was vroeger een doorgaand station (zo'n 100 jaar geleden)
Titel: kopstation
Bericht door: joble op 24 juni 2011, 08:52:58 AM
citaat:
Geplaatst door eddy
Het sporenplan staat in MSM 100.



Ik heb een groot deel van mijn verzameling MSM?s doorbladerd, maar deze heb ik dan gemist. Vanavond eerste werk MSM 100 uit z?n klasseermap halen!

@ Doornroosje: Andere spoorplannen van kopstations interesseren me zeker, als je hiervoor niet te ver moet zoeken tenminste. Ik zal je een PM sturen, dan heb je mijn emailadres.

Groeten,
Johan
Titel: kopstation
Bericht door: mdvholland op 25 juni 2011, 19:40:45 PM
citaat:
Andere spoorplannen van kopstations interesseren me zeker, als je hiervoor niet te ver moet zoeken tenminste.


Johan, kijk eens op deze website:
http://www.sporenplan.nl/

groet,
Matthijs
Titel: kopstation
Bericht door: Pol op 25 juni 2011, 21:22:32 PM
citaat:
Turnhout is oorspronkelijk een doorgangsstation dacht ik? Ging die lijn niet ooit naar nederland?


Inderdaad; in de streek is die doorlopende lijn naar Nederland bekend als het "Bels lijntje". De sporen zijn al jaren opgebroken en er is nu een fietspad dat door veel wielertoeristen geapprecieerd wordt.

Een paar jaar voordat de lijn werd opgebroken heeft men daar nog geprobeerd een toeristisch lijntje van te maken met stoomlokomotieven, maar door omstandigheden is deze onderneming niet geslaagd in zijn opzet.

De sporen achter het station worden nu gebruikt als opstelsporen. Als modelspoorwegidee kan het wel tellen vind ik. In wezen is het echter niet echt een kopstation.

Groeten,

Pol