Hallo,
Ondertussen ben ik begonnen aan de bouw van de lift waarover ik sprak in urlhttp://www.modelspoormagazine.be/newforum/topic.asp?TOPIC_ID=9944/url. Het concept van het schaduwstation is totaal anders, daarom start ik maar een nieuw topic. Het schaduwstation zal bestaan uit verschillende niveaus met sporen en geen wissels.
Na een tijd zagen en frezen is het platform en het mechanisme met de glij- en aandrijfstangen bijna klaar. Binnenkort zal ik hier wel eens wat foto?s plaatsen en, als het ook nog eens echt blijkt te werken, een filmpje.
Het liftplatform is 1,8m lang, wat betekent dat de maximale (H0) lengte van de trein niet groot kan zijn, maar dat is gezien het thema van mijn baan is dit geen probleem.
Er zijn een 6-tal verdiepingen (inclusief het zichtbaar niveau). Op elke verdieping is er links en rechts van de lift een schaduwspoor, 10 in totaal dus met een aantal verschillende lengtes.
Een nadeel van dit liftsysteem is dat de tijd die nodig is om een trein uit het schaduwstation te halen afhangt van welk niveau de trein moet komen. En dat er ook maar ??n trein tegelijk behandeld kan worden, terwijl een traditionele klimspiraal meestal 2 sporig is.
En nu komt mijn vraag?
Wat vinden jullie een acceptabele wachttijd om een trein weg te brengen of op te halen uit het schaduwstation? Met de keuzes qua aandrijving van de lift die ik nu gemaakt heb, zou dit tussen de 1 en 2 minuten duren, afhankelijk van het niveau. Deze tijd is inclusief aanloop- en afremtijden en 30 seconden nodig om de trein op de lift te rijden.
Dit betekent dat als een trein een tunnel inrijdt, het tussen de 2 en 4 minuten duurt vooraleer er een andere op het toneel kan komen.
Is dit acceptabel? Als absolute modelspoorbeginner heb ik hier totaal geen voeling mee.
Indien niet, dacht ik aan 2 oplossingen:
? Het spoor op de lift opdelen in 2 secties, waardoor het (in beperkte mate) mogelijk is om 2 kortere treinen op de lift te zetten. Aangezien ik de software die de lift en de treinen in het schaduwstation zal besturen zelf ga schrijven, lijkt dit wel haalbaar. Met standaard bouwblokken zou dit waarschijnlijk niet op te lossen zijn.
? Een apart verborgen opstelspoor naast de lift leggen, waar tijdelijk treinen kunnen gezet worden, onafhankelijk van het schaduwstation.
Het spreekt voor zich dat het cruciaal is om de treinen die het vaakst uit het schaduwstation moeten komen, bovenaan te zetten.
Groeten,
Johan
citaat:
Geplaatst door joble
Dit betekent dat als een trein een tunnel inrijdt, het tussen de 2 en 4 minuten duurt vooraleer er een andere op het toneel kan komen.
Is dit acceptabel? Als absolute modelspoorbeginner heb ik hier totaal geen voeling mee.
Vanuit het grootbedrijf is dat wel acceptabel. Daar is de treinopvolging ook niet zo snel. Maar vanuit modelspoorstandpunt gezien is het vrij lang.
Waar zit die lange tijd eigenlijk in? Het lijkt me dat het veel sneller moet kunnen, binnen een minuut lijkt me haalbaar.
In ??n van de opbergetages laat je alvast een trein op de lift rijden. Een trein rijdt de tunnel in en stopt op de lift. Dan verplaats je de lift zodat de ondergronds klaargezette trein op normaal niveau staat en die kan dan meteen wegrijden.
citaat:
Geplaatst door Klaas Zondervan
Waar zit die lange tijd eigenlijk in?
Er zijn 3 zaken:
* 2x de liftbeweging zelf: tussen 10 en 45 seconden (berekend ahv. toerental aandrijving en spoed van de draadstang)
* 4x aanloop en afremtijd: 2 seconden
* 1x de tijd om de trein op de lift te laten rijden: 30 sec.
Misschien is het nog zinvol om de lift sneller te laten bewegen. Zeker voor de "langere" afstanden is de 12 mm/s snelheid wel vrij laag. Dit kan wel dubbel zo snel, of meer.
Groeten
Johan
Ik zou zeker streven naar een grotere liftsnelheid. Daar valt volgens mij nog wel wat te winnen.
Verder had ik het idee dat de lift meerdere dekken heeft, evenveel als er opstelniveaus zijn. Maar ik vraag me nu af of die veronderstelling juist is.
citaat:
Geplaatst door Klaas Zondervan
Verder had ik het idee dat de lift meerdere dekken heeft, evenveel als er opstelniveaus zijn. Maar ik vraag me nu af of die veronderstelling juist is.
Dat is inderdaad 100% juist.
De reden dat ik oorspronkelijk niet voor een hogere snelheid heb gekozen is de veiligheid bij aanraking van de draadstang. Maar misschien is dit gewoon een questie de draaiende draadstang af te schermen met een perfor? plaat of zo.
Het extra verborgen opstelspoortje zal ik toch al maar voorzien. 't Is beter dit nu al te voorzien, dan het achteraf in te bouwen als alles er al rond gebouwd is.
En dan nog een questie van de lift 'intelligent' te maken. Ik bedoel dus bv. zorgen dat 2 of meerdere kleinere treinen tegelijk op de lift kunnen. In het concept van mijn baan (= locomotiefdepot + stationnetje) zullen er vaak losse locomotieven of korte kolentreintjes zijn, dus kunnen er vaak tot 3 treinen tegelijk op de lift.
Met die drie aanpassingen, lijkt het me wel haalbaar om het schaduwstation sneller te laten werken.
Groeten,
Johan
Hallo,
Ik denk ook dat dit iets te lang is , maar wat gebruik je als "Draadstang" ik zou u zeker aanraden geen gewone draadstang te gebruiken , dit heeft vele nadelen
* spoed veel te klein , te veel omwentelingen voor de verplaatsing
* te veel wrijvingsweestand en slijtage , indien niet mooi gelijklopend loopt dit mogelijks vast
* In de handel zijn trapeziumstangen te krijgen met minder omwentelingen meer verplaatsing , dus sneller , wel zwaardere motor nodig , en met stappenmotor snelle regeling mogelijk
veel succes met je project
groeten
Kris
Ik ben benieuwd naar bouwtekeningen en foto's [8D]
De liftsnelheid moet inderdaad omhoog, en misschien ook de snelheid waarmee je trein op en af de lift rijdt?
Ik zou - indien je toch een geprogrameerde besturing maakt - ook kiezen voor een stappenmotor.
Hydraulisch zou dit probleem ook opgelost kunnen worden. Ik ken er niet genoeg van om de haalbaarheid ervan in te schatten. Maar mij lijkt het een eenvoudigere en betrouwbaardere methode dan met draadstangen en elektromotoren. Je heb alleen maar een compressor, een zuiger, en 2 elektro-ventielen nodig. 't Is maar een idee. [;)]
En dan de compressor gans de tijd laten draaien terwijl jij aan het rijden bent, of als je de boel kunt blokeren telks terug moeten opzetten om van loc te veranderen, lijkt me geen goed idee
Jan
Het lijkt me toch ook dat je beter (preciezer, gemakkelijker) elektricteit kan aansturen dan lucht of olie.
citaat:
Geplaatst door Gerolf
Het lijkt me toch ook dat je beter (preciezer, gemakkelijker) elektricteit kan aansturen dan lucht of olie.
En bovendien zit mijn schoolse kennis van pneumatica en hydraulica nogal vrij ver weg[:I]. Daarom verkies ik toch een elektrische aandrijving. [:)]
Voor de draadstang heb ik voorlopig een gewone draadstang uit de doe-het-zelf genomen. Maar met in het achterhoofd om deze later, als alles goed werkt, te vervangen met een trapeziumdraadstang.
Johan
Lijkt me dat wanneer het te snel gaat een trein opwipt wanneer de lift stop dankzij de wet der traagheid. Op termijn niet goed voor het rollend materiaal vrees ik.
Kijk eens wat Johan schrijft:
citaat:
Geplaatst door joble
4x aanloop en afremtijd: 2 seconden
Hij heeft al rekening gehouden met langzaam opstarten en afremmen van de lift, juist om dat opwipeffect te voorkomen.
Oei heb me weer verkeert uitgedrukt.
Ik doelde op de andere aandrijvingen dan de draadstang.
Met die draadstang zie ik geen probleem aangezien de snelheid te laag ligt en regeling van snelheid een koud kunstje is.
Met druk en cilinders is dat een ander verhaal. Die gaan super snel en als je druk ga regelen cq debiet kan je de snelheid controleren. Maar het kostenplaatje is dan ook groter.
Met pneumatische cilinders is het ook mogelijk om geleidelijk te starten en te stoppen. Maar daar heb je weer speciale ventielen voor nodig. Bovendien heb je bij een pneumatische (of hydraulische) oplossing nog allerlei extra apparatuur nodig die de gemiddelde modelspoorder niet in huis heeft. Dus dat lijkt me alleen een zinvolle oplossing voor iemend die al ervaring heeft met deze techniek. Vooralsnog denk ik dat een modelspoorder beter af is met een elektromechanische constructie.
Ik heb wel een (voorlopig vaag) idee om met een mechanische constructie de lift snel van verdieping naar verdieping te schuiven met zachte starts en stops. Maar dat idee moet in mijn hoofd nog even rijpen.
Ik heb eerst de post herlezen.[:I]
In plaats van mijn "rollede" schaduwstation had ik eerst aan een lift gedacht. Dat kon in dezelfde kelder dan de baan, maar moest maar maximum, ALLES inbegrepen, 10cm van de muur komen, met ??n rail per verdiep dus, anders was er bijna geen plaats meer voor de langs-komende zichtbaare baangedeelte.
En schetsen en schetsen maken, en nadenken.
Een van de grote problemas was het ding perfect verticaal te leiden (links-rechts en voor-achter), dat het perfect tegenover de in en uitgang rail zou stoppen. Dat is uiterst belangrijk.
Dit problema gaat tezamen met een ander:Het gewicht: Hoeveel weegt het ding alreeds, zonder enige trein er op? Een van de mogelijke oplosingen was een tegengewicht te knutselen van teminste het gewicht van de lift, beter met het gewicht van de lift + "ongeveer" de treinen die er op moeten. Dit om dezelfde nodige kracht voor het klimmen en het dalen te benaderen, en de draadstang te besparen.... (Bij mij, met de 10 cm, was dit al bijna niet meer doenbaar)
Er is dan nog het feit dat, normaal gezien, al de locs van dezelfde kant liggen, en de kortere treinen ook aan die kant...Dat helpt ook niet.
Dit teminste als er maar een rijrichting is. (Dat was bij mij het geval, anders werdt het te veel prutsen: stopsecties van beide kanten enz...[:)])
Mijn goede oude mecanische relais systeem zou voor de stopplaats gezorgd hebben. Het werkt goed en kost niet duur...
Ik heb twee jaar geleden een lift zien werken in Dortmund, maar dat was "high tech", moeilijk "knutselbaar".
Er is nooit kwestie geweest van een traag starten of stoppen, als je bvb een verdiep daalt in 20 seconden, heeft je materiaal geen grotere schok dan het simpel met de hand op de tafel te leggen...
Eindelijk heb ik dus een rollende plaat gemaakt, in de langsliggende kelder, veel gemakkelijker.
Maar ik heb veel interest in uw lift, ik zou dat graag zien werken, en ik wens je oprecht veel geluk in die verwezenlijking![:p]
Een fotoke van een "ro-ro", ergens in U.S.
(http://i320.photobucket.com/albums/nn333/titfom/0410_85a.jpg)
Hoi,
Stefaan, ik heb jouw artikel uit MSM 78 gelezen en er een hoop inspiratie uit gehaald. Toevallig net voor ik je reply las[:D]
Momenteel zit de bouw van de lift eventjes vast. Letterlijk eigenlijk, want ik ben op zoek naar glijlagers. Mijn oog is gevallen op iglidur van igus. Nu nog uitzoeken waar ik ze kan kopen, eventueel via igus zelf, als dat particulier kan.
Edit: De lagers zijn ondertussen besteld via RS-components.
Groeten,
Johan
Hallo Johan,
Ik had "in die tijd" een andere lift gevonden op de web (americaanse home made), maar heb het nu niet teruggevonden. Die jongen had feitelijk een brug-lift gemaakt met een rail er op, om de teinen in een naastliggende rek weg te zetten.
En hij vertelde dat hij aan beide kanten van de "brug" een fixeer systeem had moeten toevoegen, opdat de sporen goed in lijn zouden blijven. Het ding had dus de neiging een beetje te buigen, dus dat moet heel stijf gemaakt worden.
Al zoekende heb ik andere interessante dingen gevonden op de web: Ga eens kijken met google in "Train elevator".
Ik stuur je ook een mail met een PDF.
(http://i320.photobucket.com/albums/nn333/titfom/IMG_0194sized.jpg)
Met de ro-ro, nooit mogelijk te zien wat er achter zit...[8D]
Haha!, niet mogelijk een PDF te sturen met MSM. Stuur me AUB eerst een mail met je "echt" mail adres[:D]
Je kan die pdf ook op het internet zetten, en een link hier plaatsen [;)] [:p]
citaat:
Geplaatst door Stefan Appelmans
Die jongen had feitelijk een brug-lift gemaakt met een rail er op, om de teinen in een naastliggende rek weg te zetten.
Dat is exact wat ik aan het bouwen ben, maar dan met zowel links als rechts een rek (en ??n keerlus).
Het buigen van de lift wat je aanhaalt, is een van mijn grootste zorgen op dit moment. Daarom heb ik het liftplatform in een U-vorm gemaakt.
Maar de fixeerpennen per verdiep is een zeer interessante oplossing indien er toch problemen optreden. Dit lijkt me relatief eenvoudig uit te voeren: 4 trechters per niveau en 4 fixeerpennen die als de lift op z'n plaats staat worden uitgestoten in de bijhorende trechters, waardoor de lift netjes uitgelijnd wordt.
Groeten,
Johan
men kan "het ding" zien op:
www.railimages.com/grapevine/showthread.php?t=86519
Als het werkt...[:I]
Johan, ik heb je eerste post GRONDIG herlezen...[:I]
Het is dus wel een BRUG met EEN spoor en twee rekken.
En GEEN volledige beweegbare schaduwstation met alles er op!!!
Dat is al veel gemakkelijker te maken, en het problema van het gewicht en de kracht van de aandrijfmoteur bestaan virtueel niet meer.
Maar het is ook daarom dat er "zo veel" tijd nodig is om van trein te veranderen. Ja...
Het recht houden (tegenover de rails) van het ding kunt je dan relatief gemakkelijk maken met twee drijfstangen in plaats van ??n, met een maximum afstand tussen de twee, met elk een tanden "pulley" er aan en verbonden met een tandenriem.
De americaan had van elke kant maar ??n trechter en fixeerpen.
Zo had ik gedaan op mijn eerste rollende schaduwstation.
De pulleys en de tandenriem was van SKF, en het afstand tussen de 2 pulleys was bepaald door de lengte van de riem "op de pulleys".
Leg ik me klaar uit? [:D]
doet me een beetje denken aan dit
http://www.ocp.be/images/bermadecor/downloads/C.pdf
blz 17 op de pdf
Zeer interessant die blz 17.
De 75 tot 175 cm geeft u 10 niveau's.
Draagkracht 100kg.
Heb eens rondgekeken.
Het systeem is te koop onder verschillende merknamen.
Een engelse firma vraag er 458,76 pond voor.
Kostelijke grap.